gadżety

Chromebit: komputer na telewizorze

Jakiś czas temu Google zapowiedziało, że pracuje nad urządzeniem działającym w oparciu o Chrome OS, które będzie mogło zamienić każdy monitor w komputer. Tym urządzeniem jest zbudowany przez Asusa Chromebit, który właśnie wszedł do sprzedaży.

W cenie 85 dolarów do dyspozycji użytkowników zostaje oddane urządzenie wyposażone w czterordzeniowy procesor ARM Rockchipa. Wewnątrz niewielkiej, przypominającej swoim kształtem pamięć USB obudowy, znalazło się też miejsce dla 2 GB RAM oraz 16 GB wbudowanej pamięci. Urządzenie wyposażone jest także w złącze HDMI, które służy do podłączenia do telewizora lub monitora oraz port USB, który wykorzystać można do podłączenia urządzeń peryferyjnych. Chromebit wyposażono także w moduły łączności bezprzewodowej Wi-Fi 802.11 ac oraz Bluetooth 4.0.

Urządzenie działa oczywiście pod kontrolą Chrome OS, więc nie jest to propozycja dla wszystkich użytkowników, ale do niektórych zastosowań może być bardzo przydatne. Przykładowo można wykorzystać je do tego, by wyposażyć starszy telewizor w możliwości, jakie daje Smart TV. Choć możliwości urządzenia odbiegają od tego, co oferują klasyczne maszyny, jego zaletą jest niska cena, a po podłączeniu Chromebit do ekranu w zupełności wystarczy do tego, by korzystać z zasobów Sieci.

Początkowo Chromebit będzie dostępny tylko w wybranych krajach. Niestety na ich liście zabrakło Polski.

podobne treści