internet

Chrome zhackowane: Milion dolarów kusi

Nie dalej niż dwa tygodnie temu Google ustanowiło pulę nagród w wysokości miliona dolarów do podziału pomiędzy ludzi, którzy będą umieli złamać zabezpieczenia przeglądarki Chrome. Są już pierwsze efekty.

Szczęśliwcem jest Sergey Glazunov, rosyjski student, który od wczoraj bogatszy jest o 60 000 dolarów. Do przejęcia kontroli nad komputerem wykorzystał on odkrytą przez siebie lukę w zabezpieczeniach „sandboxa”, który w założeniu miał skutecznie powstrzymywać hackerów przed przejmowaniem maszyn, nawet jeśli uda im się złamać przeglądarkę. Luka (a co za tym idzie nagroda) potwierdzona została przez Justina Schuha z Google security team.

W tym samym czasie na konkursie Pwn2Own, organizowanym co roku przez HP, zespół pewnej firmy zajmującej się zabezpieczeniami w Sieci złamał zabezpieczenia Chrome’a w ciągu pięciu minut. Jeśli chcą jednak otrzymać nagrodę z puli przyznanej przez Google, muszą przesłać do Mountain View wszystkie szczegóły dotyczące włamania.

Dwie rzeczy są pewne. Po pierwsze Google nie może już twierdzić, że Chrome jest niepokonany. Po drugie – jak widać system system motywacyjny przynosi rezultaty. A do rozdania zostało jeszcze 880 000 dolarów.

[ZDNet; Zdjęcie: Pedro Miguel Sousa/Shutterstock]

podobne treści