designnews

Chmura uwięziona w budynku

To nie dym, a prawdziwa chmura złożona z maleńkich kropelek wody, unosi się w widocznym na zdjęciu pomieszczeniu. Chmura nie została podstępnie ukradziona z nieba, to dzieło inżynierii. Jej skład w niczym jednak nie odbiega od budowy naturalnych obłoków.

Architekt Testuo Kondo wypróbował wszystkie sposoby na zwabienie naturalnych chmur do budynku, lecz musiał się poddać i zwrócić po pomoc do niemieckiej firmy Transsolar, specjalizującej się w inżynierii klimatycznej. Specjaliści wyczarowali chmurę za pomocą pomp tłoczących trzy warstwy powietrza o rożnej wilgotności i temperaturze, z których powstały obłoki. Następnie uformowano z nich chmurę, która unosi się w powietrzu.

Zachmurzoną ekspozycję zwiedzali goście weneckiego Biennale. Szczęściarze mieli możliwość przyglądać się chmurze od dołu i od góry, a nawet się w niej zanurzyć, wchodząc po specjalnej kładce. Chmura wisiała w budynku Corderie, jednej z głównych sal wystawienniczych weneckiej wystawy. Nie trzeba dodawać, że zrobiła furorę. [Jesus Diaz/giz, Cloudscapes, Wired UK]

podobne treści