news

Chiny wysłały załogę na stację Tiangong 2

Co prawda Chińczycy najprawdopodobniej stracili kontrolę nad swoją stacją orbitalną Tiangong 1, ale umieszczona niedawno na orbicie stacja Tiangong 2 ma się świetnie. I właśnie wystartowała pierwsza załogowa misja na nią.

Wczoraj w nocy czasu polskiego z kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi wystartował statek kosmiczny Shenzhou 11. Według planu, znajdująca się na jego pokładzie załoga, w składzie Jing Haipeng oraz Chen Dong, ma dotrzeć do stacji  orbitalnej Tiangong 2 w ciągu dwóch dni. Taikonauci mają spędzić na orbicie cały miesiąc, a ich zadaniem, poza oczywiście przetestowaniem sprawności systemów stacji, będzie przeprowadzanie eksperymentów naukowych, ze szczególnym uwzględnieniem badania procesów związanych ze średniookresowym przebywaniem w kosmosie. Ale nie tylko, pozostałe eksperymenty obejmują także próbę uprawy roślin i ćwiczenie napraw na orbicie.

Planiści Państwa Środka stawiają przed chińskim programem kosmicznym ambitne cele. Do roku 2021 chcieliby oni wysłać sondę na Marsa, rok później zacząć budowę stałej załogowej stacji orbitalnej, a dwa lata później przeprowadzić załogowe lądowanie na Księżycu.

Zdjécie: Flickr/Will Clayton

podobne treści