newsWiadomości promowanewynalazki

Chiny uruchomiły cywilną wersję nawigacji satelitarnej BeiDou

Chiny ogłosiły, że BeiDou, ich system nawigacji satelitarnej, jest już gotowy do podjęcia pracy na potrzeby użytkowników cywilnych. Wcześniej system ten dostępny był jedynie dla chińskich sił zbrojnych i rządu ChRL. Tym samym Chiny stały się trzecim, po USA i Rosji, krajem dysponującym własnym systemem cywilnej nawigacji satelitarnej.

Decyzja o budowie BeiDou (chin. Wielka Niedźwiedzica, ale system znany jest także pod eksportową nazwą Compass) zapadła w 2000 roku. Pierwsze satelity zostały wystrzelone trzy lata później. Od ubiegłego czwartku mieszkańcy Chin, Azji Południowo-Wschodniej, Japonii, Korei południowej a nawet Australii, mają możliwość skorzystania z cywilnej wersji BeiDou. Docelowo system ten składać ma się z 35 satelitów i obejmować swoim zasięgiem całą powierzchnię naszej planety. Pełną zdolność operacyjną BeiDou uzyskać ma w roku 2020. Aktualnie na różnych orbitach znajduje się 16 satelitów tego systemu oraz cztery satelity eksperymentalne. Kolejne starty planowane są na rok 2014.

Zgodnie z zapowiedziami Rana Chengqi’a rzecznika prasowego BeiDou Navigation Satellite System (BDS) i jednocześnie dyrektora Chińskiego Biura Nawigacji Satelitarnej, BeiDou zamierza ostro konkurować z amerykańskim systemem GPS. Do 2020 roku Chińczycy zamierzają opanować 70-80 procent chińskiego rynku, który obecnie zdominowany jest przez amerykańską konkurencję. Według niego BeiDou ma „porównywalne” możliwości co GPS, jest jednak od niego dużo tańszy.

Cywilna wersja chińskiego systemu nawigacji satelitarnej pozwala na określenie położenia z dokładnością do 10 metrów, pomiar prędkości z dokładnością do 0,2 metra na sekundę oraz synchronizację zegarów z dokładnością 50 nanosekund.

Dla ChRL budowa własnego systemu nawigacji satelitarnej jest kolejnym dowodem siły gospodarczej, wzrostu możliwości technologicznych ale przede wszystkim, świetną próbą umiejętności przed planowaną budową własnej stacji orbitalnej i załogową misją na Księżyc.

Tymczasem, choć na orbicie znajdują się już pierwsze satelity systemu nawigacji satelitarnej Galileo, jego uruchomienie nastąpi dopiero za 3-4 lata. Oczywiście jeśli nie pojawią się kolejne opóźnienia.

podobne treści