newswynalazki

Chiny chcą zbudować autonomiczne okręty podwodne

ChRL od dłuższego czasu rozbudowuje swoją flotę. Nie ograniczają się jednak tylko do lotniskowców i baz morskich w Pakistanie. Jak chwali się South China Morning Post (SCMP), Chiny chcą wprowadzić do służby także olbrzymie, bezzałogowe i autonomiczne okręty podwodne.

Podwodne drony nie są niczym nowym, wykorzystywane są już teraz, między innymi przez ChRL, do prowadzenia rozpoznania czy poszukiwania paliw kopalnych. Ale Chiny, pracując nad autonomicznymi okrętami podwodnymi, chcą pójść krok dalej – chcą wyposażyć okręt podwodny w możliwości, jakie daje zaawansowana AI. Okręt taki nie musiałby martwić się takimi szczegółami jak zaopatrzenie czy powietrze dla załogi. Oczywiście jeśli byłby napędzany silnikami diesla to potrzebują one do pracy tlenu, ale to jednak inna rzecz niż dbanie o załogę, która kilkaset metrów pod wodą jest jednak bardzo delikatna.

Jak twierdzi Lin Yang z Shenyang Institute of Automation Chińskiej Akademii Nauk, który dla SCMP potwierdził istnienie programu, jest on odpowiedzią na kroki USA, które zmierzają do opracowania podobnych jednostek pływających. W ubiegłym roku US Navy wynajęła firmy Lockheed Martin i Boeing do opracowania prototypów pojazdów klasy XLUUV (Extra-Large Unmanned Undersea Vehicle). Pod skrzydłami agencji DARPA powstał też projekt Sea Hunter czyli autonomiczny trimaran służący do zwalczania klasycznych okrętów podwodnych.

Niezależnie od tego, z jakimi względami kierowało się Chińskie dowództwo, jednostki, o których pisze SCMP, mają być porównywalne w swoich rozmiarach do obecnych okrętów podwodnych, ale mają być projektowane jako całkowicie autonomiczne jednostki, które mogą wykonać zadanie bez ingerencji człowieka. Ich ładownia ma być modułowa i pozwalać na zamontowanie różnego wyposażenia, w zależności od charakteru zaplanowanej misji – od specjalistycznego sprzętu nasłuchowego do rakiet czy torped. Okręty mają być wyposażone w napęd diesel-elektryczny lub, cytując SCMP, „inne źródła energii, które zapewnią miesiące nieprzerwanej pracy”.

Jeśli powyższe brzmi jak zapowiedź budowy atomowego okrętu podwodnego sterowanego przez AI, cóż, możliwe, że to po prostu jest zapowiedź budowy atomowego okrętu podwodnego sterowanego przez AI.

Pekin chciałby mieć autonomiczne okręty podwodne, a przynajmniej jeden z nich, już w 2020 roku, tak by można się było nimi chwalić rok później, w stulecie powstania chińskiej partii komunistycznej.

Ilustracja: Lockheed Martin

podobne treści