naukanews

Chińska sonda wykonała niezwykłe zdjęcie Księżyca i Ziemi

Powyższe zdjęcie wykonane zostało przez chińskiego satelitę, który obecnie znajduje się na orbicie Księżyca. Widać na nim tzw. „ciemną” stronę Srebrnego Globu wraz z niewielką, z tej odległości, Ziemią na drugim planie. Wykonane zostało trzy dni temu i jest jednym z niewielu ujęć, na którym widać oba ciała niebieskie jednocześnie.

Zdjęcie wykonane zostało przez satelitę Longjiang-2. Jak nietrudno się domyślić, jest on częścią ambitnej misji, której zwieńczeniem było lądowanie na tzw. „ciemnej” stronie Księżyca lądownika Chang’e 4. Longjiang-2 znajduje się na orbicie Srebrnego Globu od czerwca ubiegłego roku, ale to nie on wykorzystywany jest jako przekaźnik pomiędzy Ziemią, a chińskim sprzętem na powierzchni Księżyca. Tym zajmuje się satelita Queqiao, który został wystrzelony wraz z Longjiang-1 i Longjiang-2.

Zadaniem obu satelitów Longjiang była obserwacja powierzchni Księżyca, ale Chiny straciły kontakt z pierwszym z nich. Dobrze więc, że w tej sytuacji był „backup” w postaci Longjiang-2, który trzy dni temu wykonał powyższe zdjęcie.

Zdjęcie: via Dwingeloo Telescoop

podobne treści