biznes

Chińczycy przejmują Operę

Już niebawem Opera będzie miała nowego właściciela. Wynika to z decyzji podjętej w tym tygodniu przez dotychczasowych akcjonariuszy Opery, którzy zgodzili się na sprzedaż swoich akcji chińskiemu konsorcjum za około 1,2 miliarda dolarów.

Rozwiązanie to poparło 90,9 procent głosujących akcjonariuszy, którzy łącznie posiadają 90,6 procent akcji Opery. Konsorcjum chińskich firm, które w lutym tego roku złożyło ofertę przejęcia, składa się z firm Qihoo 360 Technology Co Ltd, Beijing Kunlun Tech Co, Golden Brick Silk Road (Shenzhen) Equity Investment Fund oraz Yonglian Investment.

Zanim jednak transakcja dojdzie do skutku, musi ona jeszcze zostać zaakceptowana przez regulatorów, między innymi w USA i Chinach. Ale z tym nie powinno być większego problemu, zwłaszcza, że obecny udział Opery w rynku jest raczej niewielki – na całym świecie korzysta z niej około 2 procent użytkowników (w Polsce ponad 5 procent). Głównie z tego powodu przejęcie przez chińskie konsorcjum może wyjść przeglądarce na dobre, ponieważ będzie ona miała łatwiejszy dostęp do jednego z największych rynków na świecie. Choć z drugiej strony, jeśli Opera rzeczywiście zdecyduje się na ekspansję w ChRL, będzie to wiązało się z pójściem na ustępstwa wobec tamtejszej władzy.

Zdjęcie: Flickr/andyket

podobne treści