news

Chińczycy nie eksportują neodymu i lantanu

Rzadkie pierwiastki wykorzystuje się do produkcji samochodów
elektrycznych, turbin wiatrowych i pocisków. Do powstania każdej Toyoty Prius potrzeba kilograma
neodymu i 15 kilogramów lantanu. Skąd je brać? 93 procent rzadkich pierwiastków jest dziś wydobywanych na terytorium Chin. Kłopot w tym, że Chińczycy nagle przestali się nimi
dzielić z przyjaciółmi z Japonii. W ogóle wstrzymali eksport surowców, by nikt nie mógł ich odsprzedać Japończykom.

Stawką nie są pieniądze. Produkcja samochodów elektrycznych może zostać wstrzymana z powodu sporu politycznego. Jak pisze NYT, napięcie między dwoma krajami azjatyckimi narasta od czasu zatrzymania chińskiego rybaka przez japońską straż przybrzeżną na spornym obszarze morza.

Oficjalnie nie ma żadnego embargo – gdyby było, Japonia mogłaby od razu złożyć skargę na Chiny w Światowej Organizacji Handlu. Chińczycy są jednak na to przygotowani. To Japończycy deklarują, że chcą załatwić sprawę „jak najszybciej”. Właśnie ich gospodarka najbardziej ucierpiałaby wskutek przedłużającego się embargo, oficjalnego lub nie. [Kat Hannaford/giz, NY Times, Salon, Thermograde]

podobne treści

  • kozlu

    Lantan to niesamowity pierwiastek, wykorzystywany np. w starożytnym Egipcie;-) Nie wiecie do czego? Poszukajcie! Jeśli Wam się uda, dowiecie cię niewiarygodnych rzeczy, które odrzuca współczesna nauka! ;-)
    P.S. Cała grupa lantanowców to cudaki!

  • kindof

    Lantanowce swoją drogą, ale sytuacja jest nieprzyjemna, nie opowiadam się po żadnej ze stron, ale obie powinny pamiętać że jedynie współracując możemy osiągnąć nasz cel.