newssamochody

CarPlay: Apple chce wziąć szturmem deski rozdzielcze

Od dłuższego już czasu Apple zainteresowane jest tym, by ich oprogramowanie znalazło w naszych samochodach. Dziś amerykańska firma zapowiedziała system CarPlay, który ma trafić na deski rozdzielcze samochodów takich marek jak Ferrari, Mercedes czy Volvo.

Podczas styczniowych targów CES, Google ogłosiło powołanie do życia Open Automotive Alliance, organizacji, której celem ma być propagowanie wykorzystania Androida w motoryzacji. Nie musieliśmy długo czekać na odpowiedź Cupertino. Jest nią właśnie CarPlay.

CarPlay ma być nowym interfacem opartym oczywiście na iOS, który przystosowano do tego, by w wygodny sposób można było z niego korzystać podczas jazdy samochodem. Na głównym ekranie można spodziewać się znajomych z iPhone’a ikon, ale wiele funkcji ma być dostępnych z poziomu poleceń głosowych wydawanych Siri, oczywiście po to, by kierowca nie musiał odrywać oczu z drogi. Kierownica kompatybilnego z CarPlay samochodu będzie wyposażona w dedykowany przycisk, aktywujący wirtualnego asystenta – wystarczy go nacisnąć i powiedzieć, czego potrzebujemy.

Przy pomocy Siri będzie można wybrać odpowiedni kontakt z książki telefonicznej, obsłużyć nawigację, zarządzać odtwarzaną muzyką czy nawet podyktować maila lub wiadomość tekstową. Siri będzie także odczytywała otrzymane podczas jazdy wiadomości.

System CarPlay ma być kompatybilny z iPhone’ami 5, 5S oraz 5C. Pierwsze samochody z nim kompatybilne mają pojawić się w salonach już w tym roku. I  trzeba przyznać, że Apple postarało się, aby już na początku ich inicjatywa wspierana była przez dość liczną grupę producentów, wśród których nie są jedynie marki luksusowe. Choć nazwy Ferrari, Mercedes czy Jaguar brzmią dumnie, CarPlay trafi także do nowych samochodów Hondy, Hyundaia i Volvo.

Zdjęcia: Apple

podobne treści