newssmartfonyWiadomości promowane

Canonical zapowiada Ubuntu phone OS

Brytyjska firma, odpowiedzialna za stworzenie najpopularniejszej obecnie dystrybucji Linuxa, ogłosiła wczoraj oficjalnie, że zamierza stworzyć mobilną wersję swojego systemu operacyjnego.

Canonical nie od dziś interesuje się smartfonami. Zapowiedzi Ubuntu for Android pojawiły się w lutym zeszłego roku a szef Canonical zapowiada, że w tym roku pojawią się pierwsze „high-endowe” urządzenia korzystające z tego pomysłu. Teraz Mark Shuttleworth ogłosił, że jego firma wykona kolejny krok tworząc Ubuntu phone OS.

System operacyjny Ubuntu phone zbudowany będzie na bazie obecnego jądra Androida, ale nie będzie korzystał z wirtualnej maszyny Java. Nowy mobilny system operacyjny ma wspierać zarówno procesory ARM jak i maszyny oparte na procesorach x86. Dodatkowo ma być na tyle przyjazny dla deweloperów Androida, by bez większego wysiłku mogli przystosować swoje aplikacje do działania na nowej platformie. Trzeba przyznać, że Canonical ma bardzo ambitne założenia.

Nie będzie zaskoczeniem, że Ubuntu phone OS ma wyróżniać się spośród coraz szerszej konkurencji. Canonical stawia na wygodę użytkowania oraz fakt, że z Ubuntu korzystać będzie można także na desktopach i telewizorach.

Sam mobilny system skupiać ma się na tych aplikacjach, które używane były jako ostatnie. Przeciągnięcie palcem po lewej stronie ekranu daje dostęp do najczęściej używanych aplikacji, podczas gdy przesunięcie palcem z prawej strony będzie wywoływał działające aplikacje w porządku chronologicznym. Co ciekawe, Ubuntu phone OS ma pozwalać użytkownikom na jednoczesne korzystanie z aplikacji sieciowych pisanych w HTML5 i z aplikacji natywnych.

Interesującą cechą nowego systemu operacyjnego będzie także pasek powiadomień, który służyć ma jednocześnie jako ustawienia. Bezpośrednio z jego poziomu będzie można dostosować wszystkie ustawienia urządzenia. Podczas gdy boki i góra ekranu należeć będą do systemu operacyjnego, jego dół przypisany będzie do konkretnej aplikacji, której autorzy będą mogli wykorzystać go do swoich własnych potrzeb.

Ubuntu phone OS będzie na pewno interesującą alternatywą, zachwalaną przez Canonical jako system operacyjny dla przedsiębiorstw i użytkowników prywatnych. Czy się przyjmie? Czas pokaże. Na pewno nie będzie mu łatwo walczyć z konkurencją. Zarówno Android, iOS jak i Windows Phone 8 mogą liczyć na wsparcie potężnych korporacji, co nie znaczy, że nie można próbować.

Canonical zapowiada, że pierwsze smartfony wyposażone w Ubuntu phone OS pojawią się na początku 2014 roku. Na razie system działa tylko na kilku należących do firmy telefonach Galaxy Nexus ale w ciągu kilku najbliższych tygodni udostępniona ma zostać testową wersja systemu przystosowana do tego urządzenia. Canonical ma nadzieję, że zainteresuje ona deweloperów na tyle, że podczas przyszłorocznego debiutu nowego systemu nie będzie trzeba martwić się ilość dostępnych aplikacji.

podobne treści