sportwynalazki

Brazylijski mundial rozpocznie sparaliżowany nastolatek w egzoszkielecie?

12 czerwca tego roku rozpoczną się XX Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Brazylii. Jednak to nie piłkarz gospodarzy, ani nie reprezentant Chorwacji będzie tym, kto pierwszy kopnie piłkę na tym mundialu – jeśli uda się sfinalizować ambitny plan, pierwszy strzał zostanie oddany przez sparaliżowanego od pasa w dół nastolatka, wyposażonego w jeden z najbardziej zaawansowanych na świecie egzoszkieletów.

Będzie to element Walk Again Project, międzynarodowego projektu non-profit, prowadzonego wspólnie przez ośrodki naukowe z USA, Niemiec, Szwajcarii i Brazylii. Opracowywane w ramach tego projektu urządzenie ma zbierać dane na temat aktywności mózgu za pomocą elektrod i przekazywać je bezprzewodowo do egzoszkieletu, który przekładać ma je na ruch nóg. Egzoszkielet dodatkowo wyposażony będzie w zestaw czujników, które mają symulować informacje, które zwykle wracają do mózgu podczas poruszania się. W idealnej sytuacji sygnały zwrotne przekazywane byłyby bezpośrednio do mózgu, ale technologia interface’ów neuralnych jest na razie we wstępnej fazie badań, więc dane te prezentowane będą na ekranach i przekładane na drgania małych serwomotorów.

Na razie nie wiadomo jeszcze, kto jako pierwszy kopnie piłkę podczas tegorocznego mundialu – osoba to zostanie dopiero wyłoniona z grupy sparaliżowanych od pasa w dół brazylijskich nastolatków, którzy ćwiczyć będą pilotowanie egzoszkieletu na symulatorach.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 12 czerwca tego roku, będzie dniem, w którym miliony widzów na całym świecie na własne oczy będą mogły przekonać się, że dzięki technologii można sprawić, by osoba sparaliżowana mogła znowu chodzić.

Miejmy tylko nadzieję, że kiedy zgasną światła reflektorów, organizatorzy akcji zachowają się sportowo i pozwolą zatrzymać chociaż tej jednej osobie egzoszkielet – nie ma nic gorszego, niż poczuć, że rozwiązanie istnieje, ale ma się za mało pieniędzy by korzystać z dobrodziejstw technologii na co dzień.

Zdjęcie: Walk Again Project

podobne treści