wynalazki

Boston Dynamics chwali się nową wersją robota SpotMini

W ciągu ostatnich lat Boston Dynamics dało się poznać jako firma, której roboty robią całkiem spore wrażenie. Nie zawsze w dobrym tego słowa znaczeniu. Jednak ich najnowsze dzieło odstaje znacznie od wizerunku całkowicie utylitarnej maszyny.

Wygląda na to, że SoftBankowi, japońskiemu gigantowi technologicznemu, który odkupił Boston Dynamics od Alphabet Inc., udało się zrobić coś, czego nigdy nie udało się osiągnąć poprzednim właścicielom – wpłynąć w jakiś sposób na pracę firmy. Przynajmniej takie wnioski można wyciągnąć, patrząc na najnowszą wersję robota SpotMini, która, w odróżnieniu od swojego poprzednika, pozbawiona jest manipulatora. Ma za to obudowę. Co prawda w tym przypadku jest ona czarno-żółta, a takie połączenie kojarzone jest zwykle z niebezpieczeństwem, ale przynajmniej ktoś pomyślał o tym, że czworonożny robot powinien się też jakoś prezentować.

Zwłaszcza, jeśli trafi do sprzedaży. A nie jest to wykluczone. Nagranie prezentujące robota kończy się zapowiedzią, że pojawi się on „już niebawem”. Co prawda Boston Dynamics nie wyjaśnia, co dokładnie miałoby to oznaczać, ale wiadomo, że cieniem na współpracy firmy z Alphabet Inc. kładła się właśnie kwestia tego, że prace w firmie przez długi czas nie prowadziły do żądnego powstania produktu, który można byłoby komuś sprzedać.

Czyżby „oswojona” wersja robota SpotMini miała być właśnie pierwszym jej produktem? Czas pokaże czy SoftBankowi udało się zmienić podejście Boston Dynamics również do tej kwestii.

podobne treści