news

Bloomberg: Apple przygotowuje nowy procesor ARM dla MacBooków

Od jakiegoś już czasu można usłyszeć plotki o tym, że Apple planuje zbudować własny procesor przeznaczony dla komputerów osobistych. Teraz jednak agencja Bloomberg dotarła do materiałów świadczących o tym, że taki układ rzeczywiście powstał.

Nie oznacza to jednak, że Apple planuje zastąpić własnym dziełem układy Intela, stosowane przez Cupertino w MacBookach. T310, bo tak nazywać ma się oparty na architekturze ARM procesor, który według Bloomberga opracowany został przez Apple, będzie pełnił dość specyficzne zadanie i pod pewnymi względami przypominać pomocniczy układ T1, który obsługuje TouchBar w ubiegłorocznych MacBookach Pro.

Według agencji, kolejna generacja MacBooków będzie urządzeniami hybrydowymi, wyposażonymi w dwa procesory, pełniące różne funkcje. Głównym procesorem nadal będzie układ Intela, natomiast na T310 mają być uruchamiane wszystkie procesy systemowe, które nie wymagają dużej mocy obliczeniowej. Ma to odciążać procesor główny i przełożyć się na wydłużenie czasu pracy na baterii.

Układ T310 ma także przejmować kontrolę nad przyszłymi MacBookami w stanie uśpienia. Co prawda większość funkcji będzie wtedy wyłączona, ale dzięki dodatkowemu procesorowi urządzenie będzie mogło na przykład uaktualnić w tym czasie oprogramowanie, pobrać pocztę czy zsynchronizować pliki z chmurą. Wszystko przy minimalnym zużyciu energii.

Według agencji nowy układ może zostać wprowadzony do MacBooków jeszcze w tym roku i, co ciekawe, niekoniecznie wraz z nowymi modelami. Ponieważ Apple nie chwaliło się procesorem T1, Bloomberg spekuluje, że T310 mógłby bez większego rozgłosu po prostu zastąpić.

Zdjęcie: Flickr/jasonr611

podobne treści