newssmartfony

BlackBerry Z10 oblał brytyjskie testy bezpieczeństwa [Update] CESG i BB dementują

Im bliżej oficjalnego debiutu smartfona BlackBerry Z10, tym więcej wątpliwości co do tego, czy kanadyjska słuchawka ma rzeczywiste szanse na odniesienie realnego, rynkowego sukcesu. Dziennik The Gurdian donosi, że OS nowego cacka BlackBerry oblał specjalistyczne testy brytyjskiej grupy odpowiedzialnej m.in. za opiniowanie urządzeń pod kątem ich przydatności do ewentualnej pracy w wyspiarskich urzędach lub wojsku.

Testy zostały przeprowadzone przez rządową grupę o nazwie CESG (Communications-Electronics Security Group), która, jak wspomniano wyżej, zajmuje się na co dzień sprawdzaniem rozmaitych urządzeń pod kątem ich bezpieczeństwa oraz przydatności do pracy w ważnych placówkach. Co dość ciekawe i nieco zaskakujące, poprzedni OS BlackBerry – BB 7.1 – nie miał żadnych problemów z zaliczeniem fachowych testów grupy i mógł bez żadnych przeszkód służyć jako system kontrolujący telefony służbowe brytyjskich oficjeli.

Choć nie znamy w zasadzie żadnych szczegółów dotyczących formy oraz konkretnych rezultatów testu (BlackBerry przyznało tylko, że został oblany), wiadomo, że BB10 z całą pewnością nie znajdzie się na liście zakupów najróżniejszych, wyspiarskich placówek (i pewnie nie tylko wyspiarskich).

No i cóż, chociaż z punktu widzenia zwykłego, przeciętnego użytkownika to raczej drobnostka (coś mi się zdaje, że większość konsumentów nie zwraca uwagi na to czy jakaś brytyjska komisja wydała pozytywną opinię na temat urządzenia, które wzbudziło ich potencjalne zainteresowanie), to jednak nie ma co ukrywać, że nie jest to najlepsza wiadomość dla firmy od dawna pielęgnującej relacje z wielkimi partnerami biznesowymi, dużymi firmami oraz rządami całkiem poważnych państw, przykładających dużą wagę do tego rodzaju detali. Te akurat zwrócą uwagę na wszelkie niedostatki nowego dzieła Kanadyjczyków.

PS. No i chyba właśnie zwróciły. Serwis Mashable.com poinformował, że rząd Stanów Zjednoczonych zamierza porzucić starsze urządzenia z BlackBerry na rzecz iPhone’ów i iPadów.

RIP BB?

[Update] Wygląda na to, że informacje te nie są do końca prawdziwe. Grupa CESG będzie przeprowadzać kolejne, bardziej kompletne testy nowej platformy BlackBerry latem tego roku.

[Update 2] Mamy oświadczenia BlackBerry i CESG.

Oświadczenie CESG:

„Trwają rozmowy z BlackBerry dotyczące wykorzystania platformy BlackBerry 10 w administracji publicznej. Nie dokonaliśmy jeszcze oceny jej bezpieczeństwa, ale latem można oczekiwać wydania naszych wytycznych dotyczących platform. Dokument ten będzie obejmować różne platformy, w tym BlackBerry 10 (i rozwiązanie Balance).

Partnerską współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa z BlackBerry prowadzimy już od wielu lat i na tej podstawie spodziewamy się, że platforma BlackBerry 10 będzie obiecującym rozwiązaniem dla sektora administracji publicznej w Wielkiej Brytanii”.

Oświadczenie BlackBerry:

„Doniesienia mediów o rzekomym „odrzuceniu” platformy BlackBerry 10 przez brytyjski sektor administracji publicznej są nieprawdziwe. BlackBerry współpracuje z CESG już od wielu lat, a nasze rozwiązanie mobilne jest jedynym dopuszczonym do użytku na poziomie poufności „Restricted” (Zastrzeżone) pod warunkiem konfiguracji zgodnej z wytycznymi CESG. Zatwierdzenie na tym poziomie uzyskaliśmy w drodze rygorystycznego procesu weryfikacji, który jest niezbędny, biorąc pod uwagę stopień poufności przesyłanych informacji. Aktualne zmiany procesu zatwierdzania związane z reformą systemów Government Protective Marking Scheme i CESG Commercial Product Assurance spowodowały wydłużenie terminu przyznania zatwierdzenia platformie BlackBerry 10 na podobnym poziomie. Uzyskany przez platformę BlackBerry 10 certyfikat władz USA FIPS 140-2 oraz jej wybór przez Niemiecki Urząd Zaopatrzenia i Federalne Biuro Bezpieczeństwa Informacji (BSI) dowodzą, że nasza nowa platforma nadal wyznacza standardy w dziedzinie telekomunikacji w sektorze administracji publicznej. Ściśle współpracujemy z CESG nad uzyskaniem zatwierdzenia dla platformy BlackBerry 10 i jesteśmy przekonani, że wzmocni ona jeszcze bardziej naszą pozycję dostawcy preferowanego rozwiązania mobilnego dla brytyjskiego sektora administracji publicznej”.

Źródło: Gizmodo.com/Mashable.com

podobne treści