newssmartfony

BlackBerry z Androidem jeszcze w tym roku

BlackBerry bardzo długo trwało przy własnym systemie operacyjnym, ale w obliczu spadających obrotów, firma musiała ostatecznie skapitulować. Czego najlepszym dowodem jest zapowiedziany na koniec tego roku smartphone Priv.

Przy okazji ogłoszenia wyników finansowych BlackBerry, firma potwierdziła wcześniejsze plotki na temat smartphone’a działającego pod kontrolą Androida, który miał być przygotowywany przez kanadyjską spółkę. Urządzenie ma nazywać się Priv i ma łączyć tradycje BlackBerry z możliwościami Androida. Urządzenie będzie więc wyposażone w sprzętową klawiaturę, będzie ona jednak dodatkowo czuła na dotyk i będzie można wykorzystać jej powierzchnię jak touchpada, tak jak w modelu Passport.

Smartphone Priv ma także zostać wyposażony w aparat o rozdzielczości 18 megapikseli, stabilizacją obrazu oraz obiektywem firmy Schneider Optics, która współpracuje między innymi z NASA. Priv otrzyma także narzędzia biurowe oraz zabezpieczenia typowe dla produktów BlackBerry. Widać więc wyraźnie, że firma pod kierownictwem Johna Chena nadal zamierza skupiać się na smartphone’ach przeznaczonych przede wszystkim dla biznesu. Nie zmuszając jednocześnie użytkowników do porzucenia aplikacji dla Androida.

Zapowiedź pierwszego urządzenia BlackBerry działającego pod kontrolą Androida nie oznacza jednak, że firma zamierza całkowicie zrezygnować z własnego systemu. System BlackBerry 10 OS, choć może pochwalić się raczej niewielką popularnością, nie zostanie porzucony. Firma będzie nadal go wspierała, a w marcu planuje wydać aktualizację.

BlackBerry poinformowało także, że planuje przejąć firmę Good Technology, która zajmuje się rozwijaniem bezpiecznej platformy wymiany informacji, aplikacji dla biznesu oraz dostarczaniem korporacyjnych narzędzi do zarządzania sprzętem oraz oprogramowaniem.

Zdjęcie za: Android Central

podobne treści