naukanews

Bioniczne oko przywróci wzrok

Australijscy naukowcy opracowali system, dzięki któremu wielu niewidomych może odzyskać wzrok. Stymulując nerwy wzrokowe, wynalazek pozwoli osobom z degeneracyjną utratą wzroku zobaczyć pikselową wersję świata.

Istnieją już systemy tego typu, na przykład BrainPort, który umożliwił brytyjskiemu żołnierzowi rozpoznawanie kształtów, dzięki kamerze przekazującej obrazy przez język. Jednak zespół naukowców z Bionic Vision Australia chce po raz pierwszy „podłączyć” się bezpośrednio do neuronów przekazujących sygnały z siatkówki oka.

System korzysta z zewnętrznej kamery o rozdzielczości 5 megapikseli, zamontowanej w okularach. Obraz jest analizowany, a następnie przekazywany do centralnej części siatkówki przez zespół wszczepionych do oka elektrod, bezprzewodowo połączonych z kamerą. Elektrody wysyłają impulsy elektryczne do neuronów, a te przekazują je do mózgu. Dzięki temu zewnętrzna kamera jest w stanie zastąpić niewidomemu wzrok.

Obecnie naukowcy potrafią przesyłać w ten sposób obrazy o rozdzielczości około 100 pikseli, ale naukowcy chcą ją zwiększyć dziesięciokrotnie. Dzięki temu niewidomi mogliby rozpoznawać twarze i czytać duże litery.
Restoring Sight With a Bionic EyeMinie jeszcze kilka lat, nim rozpoczną się próby tej technologii na ludziach. Ale jeśli naprawdę dzięki niej ludzie zaczną odzyskiwać wzrok, nastąpi prawdziwa rewolucja. [Wired, zdjęcie: BVA]

podobne treści