newsWiadomość główna

Biometryczny bankomat skanuje całą dłoń

Chętni do wypłacenia gotówki w japońskiej prefekturze Gifu nie będą musieli mieć przy sobie karty. Od września klienci banku Ogaki Kyoritsu po prostu będą kłaść dłoń na bankomatowym skanerze i odchodzić z gotówką.

Jesienią w Japonii pojawią się pierwsze automaty do wypłacania gotówki stosujące wyłącznie identyfikację biometryczną. Technologia jest już wykorzystywana w bankomatach jako dodatek do wejścia na kartę i stosowania klawiatury numerycznej, ale teraz Ogaki Kyoritsu decyduje się na ograniczenie się do jednego rozwiązania.

Klienci banku zostaną poproszeni o zgłoszenie się do placówki w celu wykonania wzorca skanu dłoni. Potem będą wypłacać gotówkę jak postaci z filmu science fiction. Nadal muszą jednak wprowadzić do urządzenia swoją datę urodzenia oraz 4-cyfrowy PIN.

Oczywisty minus tego rozwiązania to ograniczenie liczby osób uprawnionych do korzystania z karty, chyba że bank umożliwi przyporządkowanie kilku wzorców do jednego konta.

Przystalibyście na zastąpienie kart skanerami w bankomatach waszego banku? [Nikkei, Engadget, zdjęcie: Ford Prefect/Shutterstock]

podobne treści