smartfonywtf

Biometrię Samsunga Galaxy S8 można oszukać zwykłym zdjęciem

Zabezpieczenia biometryczne mają swoje plusu, mają też swoje minusy. Niestety w przypadku Samsunga Galaxy S8 minusy te wyszły na jaw w dość spektakularny sposób.

Samsung Galaxy S8 oferuje aż trzy możliwości odblokowania urządzenia z wykorzystaniem biometrii. Mamy więc umieszczony z tyłu obudowy skaner linii papilarnych, skaner tęczówki oka oraz możliwość wykorzystania przedniej kamery do rozpoznawania twarzy właściciela. I właśnie ta ostatnia możliwość, po raz kolejny, znalazła się na celowniku.

Jak informuje The Hacker News, blokadę Samsunga Galaxy S8 korzystającą z rozpoznawania twarzy użytkownika, można oszukać w najprostszy możliwy sposób – wystarczy umieścić przed kamerą zdjęcie użytkownika.

Jak widać na powyższym nagraniu, nie jest nawet konieczne posiadanie fizycznego zdjęcia, wystarczy położyć przed kamerą fotografię wyświetlaną na ekranie innego urządzenia. Problem wynika z tego, że zwykła kamera nie jest w stanie wykryć, czy znajdujący się przed nią obiekt jest płaski, czy trójwymiarowy. Niestety jest on dość poważny, zważywszy na to, że w Samsungu Galaxy S8 można skorzystać z rozpoznawania twarzy również do autoryzacji transakcji.

Jest to kolejny, po oszukiwaniu skanerów linii papilarnych przy pomocy wydruków 3D, przykład na to, że biometria nie jest, przynajmniej na razie, najskuteczniejszym zabezpieczeniem.

podobne treści