biznesWiadomość główna

BBC zaatakowane przez Iran

BBC Persia, oddział brytyjskiej telewizji zajmujący się bliskim wschodem, został wczoraj zaatakowany przez hackerów. Wszystko wskazuje na to, że pochodzili oni z Iranu. Brytyjska telewizja twierdzi, że cyber-atak jest częścią szerszych działań reżimu, które mają na celu ograniczenie dostępu do informacji o tym, co dzieje się w Iranie.

Dyrektor generalny BBC Mark Thompson twierdzi, że siedziba główna BBC w Londynie została zalana dziesiątkami automatycznych, anonimowych telefonów. Ponadto ktoś rozpoczął zagłuszanie sygnału satelitarnego nadawanego na teren Iranu. Zagłuszanie najdotkliwiej odczują posiadacze nielegalnych anten satelitarnych w Iranie. A tak się składa, ze tylko oni mogą próbować odbierać w tym kraju wiadomości BBC.

„Wczoraj próbowano zagłuszać sygnały dwóch niezależnych satelitów transmitujących kanał BBC Persia na terytorium Iranu, a automatycznie generowane połączenia telefoniczne oraz skomplikowany cyber-atak miały zakłócić działanie stacji. Potwierdzenie z całą pewnością pochodzenia ataku będzie bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe, jednak próby zakłócania kanałów BBC transmitowanych do Iranu zdarzały się już wcześniej. Uważamy, że nie jest to przypadek.”

Atak pokrywa się z innymi działaniami rządu w Teheranie, takimi jak aresztowania i zastraszanie korespondentów BBC Persia oraz zrywaniem sieci VPN, dzięki którym przekazują oni swoje relacje.

[Reuters]

podobne treści