news

Bakterie pożerają Titanika

Nazywają się Halomonas titanicae i powoli niszczą wrak okrętu,
który zatonął w kwietniu 1912 roku, zabierając ze sobą na dno 1517 osób. To nie musi być zła wiadomość!

Zmartwią się wszyscy, którzy chcieli zobaczyć spoczywającego na głębokości 3,8 km Titanika i jeszcze nie mieli takiej okazji (czyli większość zainteresowanych). Nie ucieszyli się także właściciele podwodnych rurociągów i instalacji wykonanych ze stali. Są też plusy – istnienie bakterii przyspieszającej korozję metali daje nowe możliwości w recyclingu statków, platform wiertniczych i podwodnych instalacji przesyłowych.

Nie wiadomo, czy H. titanicae znajdowały się na pokładzie statku przed zatonięciem, czy dotarły tam później. Naukowcy Bhavleen Kaur i Henrietta Mann z kanadyjskiego Uniwersytetu Dalhousie University powiedzieli, że „dopiero zaczynamy rozumieć rolę mikrobów w procesach korozyjnych”.

Naukowcy przeprowadzili eksperyment w warunkach laboratoryjnych. Wydobyte z wraku szczepy bakterii naniesiono na korodujące substancje. Wkrótce na powierzchni metalu pojawiły się złożone z bakterii okrągłe narośle. Naukowcy uważają, że bakterie namnażają się w miejscach, gdzie tworzy się rdza i przyspieszają korozję przez swoją aktywność życiową.

Jeśli to prawda, zabezpieczanie ropociągów lepszymi powłokami antykorozyjnymi stanie się koniecznością.

Jedno jest pewne: skąd wzięto nazwę H. titanicae. [The Guardian]

podobne treści