smartfonyWiadomości promowane

Badania: Fani Apple i Samsunga praktycznie niczym się nie różnią

Podczas gdy Apple i Samsung walczą ze sobą na salach sądowych całego świata, zagorzali fani obu marek toczą ze sobą podobne batalie. Wygląda jednak na to, że niezależnie od tego, jak bardzo fanboy’e staraliby się od siebie odróżnić, tak naprawdę są prawie tacy sami.

Przynajmniej tak wynika z badania zachowań właścicieli iPhone’ów i Samsungów Galaxy S III, przeprowadzonego w styczniu i lutym tego roku przez pracownię badawczą Consumer Intelligence Research Partners, na grupie 500 amerykańskich właścicieli każdego ze smartphone’ów.

Okazuje się, że jeśli chodzi o wykorzystanie urządzeń, obie grupy nie różniły się praktycznie niczym – obie wykorzystywały swoje smartphone’y głównie do wysyłania smsów i przeglądania Internetu. Odpowiednio 80 i 90 procent użytkowników Galaxy S III oraz iPhone’ów wykorzystywało swoje urządzenia do wysyłania co najmniej kilku smsów dziennie, podczas gdy 75 procent właścicieli Galaxy S III oraz 80 procent właścicieli iPhone’ów kilka razy dziennie łączy się za ich pomocą z Internetem.

Same połączenia telefoniczne były przez obie grupy nawiązywane rzadziej, choć to właściciele Samsungów dzwonili trochę częściej niż właściciele urządzeń Apple. Jeśli chodzi o wykorzystanie smartphone’ów do gier mobilnych, okazało się, że w obu grupach jest ono podobne. Około 80 procent właścicieli iPhone’ów zadeklarowało, że często gra na swoich rządzeniach, podczas gdy taką samą deklarację złożyło 70 procent właścicieli Samsungów Galaxy S III.

Jak widać nawyki użytkowników obu urządzeń są praktycznie takie same, jednak w badaniu pojawiły się także pewne istotne różnice. Choć dotyczą one innych obszarów, niż wykorzystanie samych smartphone’ów.

Badacze zbierali od respondentów także informacje na temat innych posiadanych przez nich urządzeń. Jak nietrudno się domyślić, w przypadku posiadaczy iPhone’ów prawdopodobieństwo, że  posiadają iPada, wzrastało dwukrotnie. Analogicznie to samo zjawisko zaobserwowano w przypadku posiadaczy Samsungów, tylko że, w ich przypadku, dotyczyło ono posiadania tabletu z Androidem.

Tak samo było w przypadku kupowania nowszych wersji urządzeń. Obie grupy przejawiały tendencję do tego, by trzymać się ustalonych wcześniej wzorców. W przypadku posiadaczy iPhone’a był to już najczęściej któryś z kolei telefon z jabłuszkiem, posiadacze Galaxy S III najczęściej przesiadali się z innego telefonu z Androidem.

Jak widać, pomimo toczonej stale wojny podjazdowej, obie grupy są jednak wyjątkowo podobne.

podobne treści