naukanews

Badacze coraz bliżej potwierdzenia obecności słynnego Bozonu Higgsa

Nie dalej jak kilka miesięcy temu naukowcy z CERN ogłosili huczne odkrycie cząstki, którą z pewną rezerwą ochrzczono mianem słynnego Bozonu Higgsa. I choć od tamtej pory nie rozwiano wszelkich wątpliwości w jej sprawie, zespół zajmujący się badaniem cząstki potwierdził wczoraj, iż początkowe przypuszczenia co do jej rzeczywistej natury zdają się być dziś bardzo, ale to bardzo prawdopodobne.

Co by nie mówić – naukowcy z CERN nie zmarnowali danego im czasu. Po przestudiowaniu olbrzymiej ilości danych na temat wykrytej w zeszłym roku cząstki, zespół zajmujący się jej badaniem jest już niemal pewny, iż rzeczywiście jest ona słynnym Bozonem Higgsa. Jeden z jego członków, Joe Incandela, oznajmił mediom, że choć ciągle nie może oficjalnie potwierdzić istnienia „boskiej cząstki”, to jednak „jasnym jest, iż mamy do czynienia z Bozonem Higgsa”. Trudno o jaśniejszą deklarację.

Niestety, póki co naukowcy ciągle nie są w stanie wykazać, że wykryta cząstka jest bozonem wpisującym się w charakterystykę zawartą w tzw. Modelu Standardowym. Choć to mało prawdopodobne, niewykluczone, iż jest ona w istocie jednym z lżejszych bozonów, których istnienie przewidują inne, alternatywne teorie fizyczne. Według badaczy z CERN – dopiero kolejne eksperymenty w Wielkim Zderzaczu Hadronów pozwolą na rozwianie wszelkich wątpliwości w tej sprawie (niestety, pewnym problemem jest ich czasochłonność – zaobserwowanie bozonu wymaga przeprowadzania około biliona kolizji pojedynczych protonów).

Tak czy inaczej – wygląda na to, że wykrycie prawdziwej tożsamości bozonu jest bliższe niż mogło nam się wydawać.

Źródło: Gizmodo.com/Zdjęcie: rt.com

podobne treści