biznesnews

Autorski system Huawei przechodzi już pierwsze testy

O własnym mobilnym systemie operacyjnym Huawei myślało już od dłuższego czasu, a nałożenie przez administrację Trumpa na amerykańskie firmy zakazu współpracy z Chińczykami tylko zwiększyło ich determinację. Jak donoszą Chińskie media, już trwają pierwsze testy mobilnego systemu Huawei.

Przynajmniej tak twierdzi serwis China Daily, który poinformował o tym, że Huawei już prowadzi pierwsze testy swojego mobilnego systemu operacyjnego o nazwie HongMeng (w Europie będzie się on prawdopodobnie nazywał Oak OS lub Ark OS). Zaplanowane testy mają potrwać jeszcze kilka miesięcy, a sam system mógłby mieć swoją oficjalną premierę już na przełomie lata i jesieni bieżącego roku.

O samym systemie nadal nie wiadomo dużo. No może poza tym, że zadanie, jakie przed nim postawiono jest bardzo ambitne, ponieważ aby w pełni zastąpić Androida, z którym ma być kompatybilny, HongMeng/Oak OS musi wspierać smartphone’y, tablety, komputery, telewizory, wszystkie wearables, a nawet samochody. Huawei raczej nie uda się, by jego system wspierał wszystkie te urządzenia jednocześnie i to już w chwili premiery, ale z pewnością będzie starało się, by do tego czasu pokryć jak najwięcej z tego katalogu.

Huawei na razie nie komentuje tych doniesień.

Ilustracja: Flickr/Andri Koolme

podobne treści