samochody

Autonomiczna ciężarówka dostarczyła 50 tysięcy puszek piwa

Nie tylko samochody osobowe mogą poruszać się autonomicznie. Udowadnia to na przykład firma Otto, która już od dłuższego czasu pracuje nad systemem autonomicznej jazdy, który można byłoby montować na ciężarówkach. Teraz pochwaliła się ona pierwszym komercyjnym transportem wykonanym przez taką maszynę.

Licząca około 200 kilometrów trasa wiodąca z Fort Collins do Colorado Springs została pokonana rankiem 20 października. Należąca do firmy Otto, przejętej niedawno przez Ubera, ciężarówka dostarczyła ładunek w postaci około 50 tysięcy puszek amerykańskiego piwa Budweiser.

Ze względu na regulacje prawne, oraz pewne ograniczenia technologii, w kabinie cały czas znajdował się kierowca, który prowadził pojazd w miastach. Natomiast na autostradzie całkowitą kontrolę nad pojazdem przejmował komputer, który w ten sposób pokonał około 160 kilometrów. Nie można więc jeszcze mówić o pełnej autonomii, ale Otto podkreśla, że i tak była to pierwsza sytuacja, w której autonomiczna ciężarówka odpowiadała za komercyjny transport towaru.

„Nasza technologia jest już gotowa do tego, by zacząć realizować komercyjne dostawy,” twierdzi współzałożyciel Otto, Lior Ron. „W ciągu następnych kilku lat udoskonalimy ją do tego stopnia, że będzie mogła poradzić sobie z wszystkimi zdarzeniami, jakie mogą pojawić się na drodze.”

podobne treści