newssprzęt

Asus prezentuje własną wizję przyszłości laptopów

Asus ZenBook 15 to nie jedyne urządzenie, jakie Asus pokazał na targach Computex. Jeszcze ciekawszy jest Asus Precog.

Niestety, w odróżnieniu od wcześniejszego urządzenia, Asus Precog raczej nie trafi w najbliższym czasie na półki sklepowe, ponieważ na razie jest to tylko rozwiązanie koncepcyjne. Ale Asus chciałby wypuścić na rynek działające podobnie urządzenie już w przyszłym roku.

Precog to właściwie dwa ekrany, z których korzystać można w bardzo różny sposób. Może to być standardowy tryb laptopa, w którym dolny ekran działa jak klawiatura, podczas gdy obraz wyświetlany jest na górnym, można też korzystać z niego pionowo, a informacje wyświetlane będą na całości podzielonego ekranu. Można też postawić go jak tablicę i podłączyć do niego bezprzewodową klawiaturę. Ekrany połączone są zawiasami wyginającymi się w zakresie 360 stopni, więc możliwości ustawienia urządzenia jest sporo.

Całość ma pracować pod kontrolą specjalnej nakładki o nazwie Intelligent Touch, która ma dopasowywać się do aktualnie wykorzystywanego trybu. Nakładka ma nie tylko dostosowywać sposób wyświetlania informacji i położenie klawiatury do ustawienia ekranów, ale też przejść w tryb obsługi rysikiem, jeśli wyczuje jego bliskość. Urządzenie ma także wspierać obsługę głosową asystentów Alexa i Cortana oraz technologię Intel Movidius Vision Processing Unit pozwalającą na rozpoznawanie sylwetki i gestów użytkownika.

Zaprezentowany w Tajpej prototyp jest urządzeniem koncepcyjnym, ale Asus chciałby już w przyszłym roku zaprezentować prawdziwe produkty wykorzystujące te same założenia.

Ilustracje: Asus

podobne treści