nauka

Astronomowie potwierdzili obecność wody na Ceres

Pośród pasa planetoid znajdującego się pomiędzy Marsem a Jowiszem, krąży karłowata planeta (1) Ceres. Co prawda jest ona dużo mniejsza niż nasz Księżyc, ale i tak jest ona największym obiektem pasa planetoid, a astronomowie szacują, że jej masa stanowi około jednej trzeciej masy wszystkich znajdujących się tam ciał niebieskich. Od jakiegoś czasu przypuszczali także, że na Ceres znajduje się woda. Teraz znaleźli na to dowód.

Woda, choć obecna w Układzie Słonecznym, nadal uważana jest przez naukowców za coś rzadkiego. Astronomowie z ESA oraz z Observatoire de Paris udowodnili jednak, że znajduje się ona na planecie karłowatej Ceres. Dzięki kosmicznemu teleskopowi Herschela udało im się zaobserwować ślady pary wodnej w dwóch regionach tej planety karłowatej. Para najprawdopodobniej wyrzucana jest przez lodowe wulkany, choć niewykluczone także, że to znajdujący się na powierzchni Ceres lód zamienia się w nią bezpośrednio w procesie sublimacji. Obliczenia wskazują, że Ceres wyrzuca z siebie około 6 kilogramów pary na sekundę.

Jest to pierwszy bezpośredni dowód na istnienie wody w pasie planetoid, a odkrycie może rzucić nowe światło na to w jakiś sposób powstała Ceres. Jeszcze więcej o ceres powinniśmy dowiedzieć się dzięki amerykańskiej sondzie Dawn, która na początku przyszłego roku powinna wejść na orbitę tej planety karłowatej.

Zdjęcie: IMCEE

podobne treści