nauka

Archeo-robot tworzy trójwymiarową mapę rzymskich kanałów

Co mają ze sobą wspólnego rzymskie kanały i najnowsze lasery? Wydawać by się mogło, że, poza duchem innowacyjności, który wypełniał twórców jednego i drugiego, wspólnego mają niewiele. Okazuje się, że za sprawą najnowocześniejszego robota archeologicznego można je ze sobą połączyć.

Rzymscy archeologowie mają nową zabawkę. Nazywa się Archeo-robot (mało oryginalnie), ale wyposażony jest w zestaw najnowocześniejszych laserów, którymi wykonuje trójwymiarowy model pomieszczeń, do których jest wprowadzany. Archeologowie wykorzystują go do badania rozległej sieci rzymskich kanałów. Zdziwicie się – niektóre z nich, pomimo ponad dwóch tysięcy lat na karku, nadal działają, odprowadzając wodę deszczową z historycznego centrum Rzymu.

Zespół archeologów umieścił swojego robota w największym, funkcjonującym do dziś rzymskim kanale o nazwie „cloaca maxima”. Dzięki robotowi wyposażonemu w kamery i laserowe skanery udało się im stworzyć trójwymiarowy model kanału.

Imponujące rezultaty przydadzą się historykom, którzy badają konstrukcję rzymskich kanałów. Fragment trójwymiarowego modelu możecie zobaczyć na nagraniu poniżej.

[indissoluble via future of tech]

podobne treści