newssmartfony

Apple vs. FBI: Biuro już wie jak odblokować iPhone’a 5C?

Choć Apple bardzo starało się wczoraj zwrócić uwagę na swojego nowego iPhone’a SE, to nie to urządzenie budzi za oceanem największe emocje. Ten wątpliwy zaszczyt spotkał iPhone’a 5C, który jest dowodem w głośnej sprawie związanej ubiegłorocznym zamachem w San Bernardino. Jak się okazuje, spór pomiędzy Apple a FBI może stracić na znaczeniu, ponieważ Biuro dysponuje już podobno sposobem na odblokowanie urządzenia.

Na dziś zaplanowana była rozprawa, na której sąd miał rozpatrzyć odwołanie Apple od wcześniejszej decyzji sądu, który nakazał Cupertino stworzenie oprogramowanie, które umożliwi FBI odblokowanie iPhone’a 5C należącego do Syeda Rizwana Farooka, jednego z zamachowców odpowiedzialnych za masakrę z 2 grudnia w San Bernardino. Apple sprzeciwiło się twierdząc, że stworzenie takiego oprogramowania, a właściwie specjalnej wersji iOS, będącej backdoorem wyłączającym zabezpieczenia, będzie otwarciem prawdziwej puszki Pandory, ponieważ byłoby tak naprawdę przekazaniem FBI narzędzia, które można wykorzystać w innych przypadkach. Dodatkowym argumentem dla Cupertino stało się niedawne rozstrzygnięcie w podobnej sprawie, tym razem w Nowym Jorku, w której sąd federalny uznał, że Apple nie jest zobowiązane do pomagania organom federalnym wbrew swej woli i w konsekwencji nie musi odblokować dostępu do telefonu osobistego człowieka podejrzewanego o handel narkotykami.

Tymczasem dzień przed zaplanowaną na dziś rozprawą, do kalifornijskiego sądu federalnego, wpłynął wniosek o przesunięcie jej terminu na 5 kwietnia. O dziwo o odroczenie wnioskowało nie Apple, a FBI. Ze złożonych przez Biuro dokumentów wynika, że 20 marca „osoby trzecie” zademonstrowały FBI metodę na odblokowanie spornego iPhone’a 5C, która nie wymaga pomocy Apple. Biuro wnioskowało o przełożenie terminu, ponieważ chce w tym czasie sprawdzić jeszcze jeden sposób na odblokowanie urządzenia – jeśli okazałby się on skuteczny, podtrzymanie nakazu nie byłoby potrzebne.

Po ogłoszeniu odroczenia rozprawy, reprezentujący Apple adwokat stwierdził, że firma nie ma żadnej informacji na temat technicznych rozwiązań, które miałyby umożliwić FBI złamanie zabezpieczeń. Wyraził też nadzieję, że po zakończeniu sprawy Biuro podzieli się z Apple informacjami, które mogłyby wskazywać na ewentualne luki w zabezpieczeniach w oprogramowaniu firmy. Ale akurat na to bym nie liczył.

Zdjęcie: Flickr/sudoking

podobne treści