Wiadomości promowanewynalazki

Apple pracowało nad urządzeniami podobnymi do Google Glass

Dziś wielki dzień w Cupertino – Apple zamierza podobno zaprezentować aż dwie nowe wersje iPhone’a. Będzie to niewątpliwie ważny dzień dla Apple, okazuje się jednak, że gdyby kilka lat temu podjęto inne decyzje, Apple mogłoby prezentować dziś kolejną odsłonę swoich okularów augmented reality.

Prace nad nimi zapoczątkowano już ponad sześć lat temu. Tony Fadell, były wiceprezes Apple w latach 2006-2008 stwierdził w wywiadzie dla Fast Company, że Apple pracowało swego czasu nad urządzeniem podobnym do Google Glass ale „nie miało czasu” zamienić tego pomysłu w rzeczywisty produkt. Ostatecznie Apple zarzuciło projekt by skupić się na rozwoju swoich ówczesnych produktów.

„W Apple zawsze pytaliśmy ‚co jeszcze można zrewolucjonizować?’ Przyglądaliśmy się zdalnie sterowanym kamerom oraz pilotom do telewizorów. Jednym z najbardziej szalonych pomysłów było coś na kształt Google Glass. Stwierdziliśmy ‚dlaczego by nie zbudować wizjerów, dzięki którym można by odnieść wrażenie, że siedzi się w teatrze?’ Zbudowałem kilka takich prototypów ale odnieśliśmy taki sukces z produktami, które oferowaliśmy w tamtym czasie, że nie mieliśmy czasu [zbadać tematu dokładniej].”

Zgoda, z podanego przez Fadella opisu wynika, że prototypy Apple przypominały raczej okulary virtual reality w stylu Oculus Rift, więc porównania do Google Glass mogą być trochę przesadzone. Ale nie byłbym szczególnie zaskoczony, gdyby Apple w pewnym momencie badań doszło do wniosku, że wprowadzenie okularów augmented reality na rynek jest możliwe.

Niestety wygląda na to, że to jednak Google spopularyzuje tę technologię.

podobne treści