wtf

Apple patentuje iTorbę

Apple. Firma, która według zapewnień swojego CEO, „stale skupia się na innowacyjności” i nie rozprasza się setkami pobocznych projektów, „by móc skupić się jedynie na kilku, które są dla nas naprawdę ważne”, postanowiła zrewolucjonizować kolejną dziedzinę naszego życia i opatentować iTorbę.

Nie, nie sprawdzajcie kalendarza, to nie Prima Aprilis. Apple naprawdę złożyło w amerykańskim urzędzie wniosek o objęcie ochroną patentową papierowej torby. Ale niech was jednak nie zwiedzie złudne podobieństwo do przestarzałych wynalazków, jakie możecie spotkać mniej więcej w co drugim sklepie – innowacyjny pomysł Apple, który, powiedzmy to sobie szczerze, wymagał niemałych wysiłków inżynieryjnych, przynosi radykalne udoskonalenie kluczowych elementów torby.

Zakłada on bowiem wykorzystanie specjalnych pasków papieru, które wzmocnią konstrukcję. Opracowano również wyjątkowy system mocowania papierowych uchwytów, dzięki czemu torba będzie wygodniejsza w użyciu, prawie o połowę szybsza od swojego poprzednika i wyposażona w najwydajniejszą baterię w historii tego urządzenia. A nie, przepraszam… To ostatnie, to akurat iPhone 7.

Papierowa torba Apple będzie też wyjątkowo estetyczna, ponieważ według patentu miałaby być ona wykonana z wybielanego papieru siarczanowego, do którego produkcji wykorzystano materiały pochodzące przynajmniej w 60 procentach z recyclingu.

Zapewne nikt na świecie jeszcze nigdy nie wpadł na podobnie rewolucyjny pomysł, a nam pozostaje tylko się domyślać, do czego Apple mogłoby chcieć wykorzystywać swoje innowacyjne torby.

Żarty na bok, wbrew pozorom nie jest to wcale śmieszne. I nie chodzi nawet o to, że Apple potrafiło już się sądzić o zaokrąglone narożniki urządzeń czy o naruszenie patentu na przeciąganie palcem po ekranie. Problemem jest amerykańskie prawo, które pozwala na przyznanie patentów, które w Europie byłyby nie do pomyślenia. I właśnie dlatego należy się bardzo dokładnie przyglądać wszystkim traktatom, które mają na celu ujednolicanie norm i usuwanie barier handlowych pomiędzy USA a Unią Europejską, takim jak na przykład TTIP. Bo może się okazać, że gdzieś drobnym druczkiem zapisano, że patent Apple na papierową torbę obowiązuje również u nas.

Ilustracja: USPTO

podobne treści