mobilesmartfony

Apple otrzymało patent na lokalizację urządzenia nawet po jego wyłączeniu

Już teraz smartphone’y Apple posiadają funkcję Find My iPhone, która pozwala na zlokalizowanie urządzenia w przypadku jego kradzieży lub zagubienia. Nie jest ona jednak idealna, dlatego Apple wystarało się o patent na metodę lokalizowania iPhone’a, nawet wtedy, gdy urządzenie jest wyłączone.

Mechanizmy podobne do Find My Phone stosowane są zresztą także przez innych producentów, mają one jednak pewną znaczącą wadę – zlokalizować zgubione lub skradzione urządzenie można jeśli jest ono włączone, a użytkownik zdecydował się wcześniej skorzystać z tej funkcji. To oczywiście oznacza, że potencjalny złodziej może zabezpieczenie to ominąć wyłączają po prostu urządzenie i wyjmując z niego kartę SIM.

Zmienić ma to nowa metoda, na którą Apple otrzymało właśnie amerykański patent. Z dokumentów zwartych w złożonym w maju tego roku wniosku patentowym wynika, że miałaby ona polegać na tym, iż urządzenia z jabłuszkiem co pewien ustalony wcześniej czas, nawet wyłączone, włączałyby podzespoły odpowiedzialne za ustalanie lokalizacji. Następnie zebrane w ten sposób dane miałyby być przekazane na serwery Apple.

Oczywiście metoda ta mogłaby zostać użyta również do zlokalizowania użytkownika (i zapewne agencje rządowe szybko się nią zainteresują kiedy tylko wprowadzona zostanie do urządzeń Apple), ale musi on najpierw wyrazić zgodę na korzystanie z Find My iPhone.

podobne treści