biznes

Apple chce większego odszkodowania i zakazu sprzedaży urządzeń Samsunga

Zgodnie z III zasadą dynamiki każda akcja wywołuje reakcję. Odnosi się to zarówno do ruchów ciała i sił na nie działających jak i do Wojen Patentowych. W sierpniu Apple wygrało proces z Samsungiem, później Samsung zapowiedział, że pozwie Apple za LTE a teraz Cupertino żąda większego odszkodowania i stałego zakazu niektórych urządzeń Samsunga na terenie USA.

Do 1,05 miliarda dolarów, zasądzonych w sierpniu od Samsunga, Apple chciałoby dodać coś jeszcze. We wniosku złożonym wczoraj Cupertino argumentuje, że należy im się dodatkowe 400 milionów za naruszenie wzorów przemysłowych, dodatkowe 135 milionów za celowe naruszenie patentów, 121 milionów dolarów odszkodowania za sprzedaż, która prowadzona byłą w czasie trwania procesu oraz jakieś 50 milionów dolarów odsetek. W sumie dodatkowe 707 milionów dolarów.

Apple chciałoby także by sąd wydał zakaz sprzedaży „urządzeń naruszających ich patenty oraz wszystkich innych produktów, których funkcjonalność lub funkcjonalności nie różnią się znacząco od funkcjonalności w urządzeniach, które naruszają patenty Apple.”

Tak sformułowane żądania mogłyby prowadzić do zakazu sprzedaży Samsunga Galaxy S III, choć wydaje się, że tak szeroki zakaz nie zyska aprobaty.

Ale nigdy nic nie wiadomo, dlatego Samsung woli powtórzyć proces. Złożył już w tym celu odpowiedni wniosek:

„Ograniczony czas trwania procesu (…), który był bez precedensu w przypadku sporu patentowego tak skomplikowanego i tak dużego jak ten, spowodował, że Samsung nie był w stanie zaprezentować w pełni swojej odpowiedzi na zarzuty Apple,” piszą prawnicy Koreańczyków. „Dlatego Samsung wnosi o powtórzenie procesu i zapewnienie tym razem odpowiedniej ilości czasu oraz równego traktowania stron.”

W oświadczeniu, które Samsung wydał z tej okazji, nie zabrakło też złośliwości pod adresem Cupertino i kalifornijskiego sądu:

„Niestety prawo patentowe może być zmanipulowane w taki sposób, że jedna firma otrzymuje monopol na prostokąty z zaokrąglonymi brzegami albo na technologie, które każdego dnia są rozwijane przez Samsunga i inne firmy.”

[Reuters]

podobne treści