internetnews

Android Things – system operacyjny dla Internetu Rzeczy Google

Po smartphone’ach (Android), komputerach osobistych (Chrome OS), telewizorach (Android TV) i zegarkach (Android Wear), nadszedł czas na kolejne pole, na które ze swoim systemem operacyjnym wkracza Google. Tym razem jest to Internet Rzeczy i nowa platforma Android Things.

Android Things zostało zaprojektowane właśnie z myślą o urządzeniach, które nie dysponują, bo nie muszą dysponować, ogromną ilością pamięci. Dzięki temu system może znaleźć zastosowanie w całej rzeszy urządzeń, od routerów, przez przenośne głośniki i kamery monitoringu, a na lodówkach kończąc. Od strony technicznej, Android Things nie jest systemem całkowicie nowym, ponieważ powstało na podstawie projektu Brillo, którym Google chwaliło się już podczas ubiegłorocznej konferencji Google I/O.

Jednak wraz z nadaniem projektowi oficjalnej nazwy, Google przechodzi do nowego etapu projektu, jakim jest udostępnienie platformy deweloperom, którzy nie powinni mieć większego problemu z poruszaniem się w nowym środowisku, ponieważ korzysta ono z tego samego zestawu narzędzi deweloperskich, co zwykły Android.

Urządzenia działające pod kontrolą Android Things, będą mogły komunikować się z innymi urządzeniami za pośrednictwem Wi-Fi, Bluetooth Low Energy oraz opracowanego przez Google standardu komunikacji Weave.

Co ważne, Android Things będzie obsługiwać też usługi Google Play, Google Cloud Platform oraz oferuje wsparcie dla Android API. Już teraz można go zainstalować na Raspberry Pi 3, Intel Edison czy NXP Pico, a ilość wspieranych konstrukcji ma się zwiększać wraz ze zwiększającym się zainteresowaniem Android Things.

podobne treści