biznesWiadomość główna

Android „koniem trojańskim” Google?

Grupa zatroskanych firm, do których należą między innymi Microsoft, Nokia czy Oracle, poskarżyła się Komisji Europejskiej, że Android daje Google nieuczciwą przewagę w stosunku do zewnętrznych aplikacji.

Grupa, która nazwała się Fairsearch Europe, twierdzi, że choć sam Android jest darmowy to przedsiębiorstwa sprzedające go pod własną marką (OEM), które chciałyby licencjonować mobilne aplikacje Google, takie jak Mapy, Google Play czy YouTube, muszą zapłacić za cały pakiet Google Apps i wyeksponować je jako domyślne aplikacje.  Fairsearch Europe uważa także, że Google stosuje „drapieżną” strategię oferowania Androida poniżej kosztów co oczywiście uderza w konkurencję.

Główny doradca grupy Thomas Vinje posunął się nawet do tego by nazwać Androida „trojanem”, którego celem jest oszukanie partnerów Google, zmonopolizowanie rynku mobilnych systemów operacyjnych i przejęcie praktycznie wszystkich danych generowanych przez użytkowników. Jako dowód na potwierdzenie swoich tez Fairsearch Europe wskazuje na to że Android zainstalowany jest na 70 procentach urządzeń mobilnych a w 96 procent przypadków użytkownicy mobilni korzystają z wyszukiwarki Google.

Jeśli ich uwagi znajdą posłuch u komisarza UE ds. konkurencji Joaquína Almuni (a można założyć, że tak będzie), Google może zostać zmuszone do licencjonowania z osobna poszczególnych aplikacji z pakietu Google Apps.

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że jeszcze niedawno to Microsoft był w Komisji Europejskiej na cenzurowanym – nałożono na niego  między innymi 561 milionów euro kary za brak wyboru przeglądarki w Windows 7 Service Pack 1.

Zdjęcie: Flickr/jepoirrier

podobne treści