mobilenewsWiadomość główna

Android 8.0 Oreo oficjalnie zapowiedziany

Google zaprezentowało wczoraj nową odsłonę swojego mobilnego systemu operacyjnego. Jego ósma już edycja otrzymała nazwę Oreo, ale w tym ciasteczku nowości jest raczej niewiele.

Kolejna odsłona Androida nie przyniesie rewolucyjnych zmian. Tak jak w przypadku poprzedników, ósma edycja mobilnego systemu operacyjnego Google to raczej ewolucja popularnego systemu. Ewolucja, którą, mniej lub bardziej oficjalnie, mogliśmy śledzić już od jakiegoś czasu.

Czego spodziewać się więc po Oreo? Samo Google twierdzi, że najnowsza edycja Androida jest „mądrzejsza, bezpieczniejsza i potężniejsza” od swoich poprzedników. Na pewno jest szybsza, a przynajmniej uruchamia się szybciej w testach przeprowadzanych na Google Pixel. Duży nacisk położono także na optymalizację zarządzania aplikacjami, a nowy Android automatycznie ogranicza ilość energii używanej przez programy działające w tle, co ma przełożyć się na lepsze zarządzanie energią.

Jeśli chodzi o same aplikacje, to Oreo przynosi nowość w postaci współdzielenia ekranu przez dwie aplikacje jednocześnie. Funkcja ta znana jest co prawda z telewizorów, ale mały ekran wyświetlający obraz w rogu urządzenia jest nowością na urządzeniach mobilnych. W Androidzie 8.0 domyślnie uruchomiony jest także system natychmiastowego uruchamiania aplikacji z okna przeglądarki, bez potrzeby ich instalowania.

Nowy Android to także nowe zabezpieczenia. Od teraz Google Play Protect będzie automatycznie skanować aplikacje i system w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń, wraz z Oreo Google wprowadza także nowy system szyfrowania danych.

Co może okazać się przydatne, zważywszy na to, że Android 8.0 Oreo może zapamiętać używane przez nas hasła, numery kart kredytowych czy inne osobiste informacje i automatycznie wypełnić nimi odpowiednie formularze w aplikacjach, podczas przeglądania stron internetowych czy podczas logowania.

Android 8.0 to także kolejne usprawnienia powiadomień. Google wprowadziło system o nazwie Notification Dots, dzięki któremu będzie można bez trudu sprawdzić, czy dana aplikacja ma coś nowego do zakomunikowania. Dłuższe wciśnięcie jej ikony wyświetli kontekstowe menu z ostatnią wiadomością oraz skrótem i linkiem do jej widżetu oraz jej ustawień. Ostatnią zmianą jest wprowadzenie ponad 60 nowych emoji.

I to właściwie wszystkie zmiany, które wprowadzi Android 8.0 Oreo. W pierwszej kolejności trafi on na smartphone’y Google Pixel oraz Pixel XL, kolejne będą Nexusy 5X i 6P, Pixel C oraz Nexus Player.

podobne treści