biznes

Amerykańskie agencje wywiadowcze przestrzegają przed chińskimi smartphone’ami

Amerykańskie agencje wywiadowcze postanowiły przestrzec obywateli amerykańskich przed urządzeniami, które mogą być wykorzystywane do kradzieży danych oraz szpiegostwa. Ich krytyka skupiła się na urządzeniach Huawei i ZTE.

Władze USA nie od dziś nastawione są negatywnie do chińskich urządzeń. I mają swoje powody. Rząd USA zabronił podległym sobie agencjom korzystać z urządzeń Huawei i ZTE oraz sugerował prywatnym firmom i dostawcom internetu, by także zrezygnowali z urządzeń tych producentów. Teraz jednak, podczas przesłuchania przed senacką komisją do spraw wywiadu, szefowie sześciu amerykańskich agencji wywiadowczych stwierdzili, że nie rekomendowaliby Amerykanom kupna urządzeń tych firm.

Jak zeznał przed amerykańską komisją senatu do spraw wywiadu dyrektor FBI Chris Wray:

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni ryzykiem wiążącym się z tym, że firmy powiązane z obcym rządem mogłyby zdobyć znaczącą pozycję w naszych sieciach telekomunikacyjnych.”

Trzeba jednak przyznać, że jest to sytuacja dość groteskowa, zwłaszcza, że niektóre z tych agencji same nie wahają się używać bardzo podobnych taktyk i to na masową skalę (tak, tak, NSA, to o tobie). Niemniej fakt pozostaje faktem – sześciu szefów amerykańskich agencji wywiadowczych, w tym szefowie FBI, CIA i NSA stwierdziło, że Amerykanie nie powinni kupować urządzeń oraz korzystać z usług Huawei czy ZTE.

Zwłaszcza ta pierwsza firma ma problemy w USA. Niedawno podpisała ona umowę dystrybucyjną z AT&T, ale została ona zerwana, prawdopodobnie po naciskach Kongresu. Firma stara się ograniczyć straty z tym związane sprzedając swój nowy flagowiec, Mate 10 Pro za pośrednictwem Amazonu czy Best Buy. Takie problemy dotykają jednak firmę tylko w USA. Huawei należy do bowiem do największych firm na ogólnoświatowym rynku.

Zdjęcie: Flickr/Maciej Chojnacki

podobne treści