wtf

Amerykańska firma obiecuje alkohol w proszku. Wystarczy dodać wody

Idea alkoholu w proszku wydaje się być na pierwszy rzut oka snem pijanego (nomen omen) chemika. Jednak już niebawem może się okazać, że w sklepach monopolowych, zamiast okazałych butelek, będziemy kupować niepozorne saszetki – amerykański urząd dopuścił do sprzedaży Palcohol, czyli proszek, który po wsypaniu do wody zamienia się w napój wyskokowy.

Niestety na tym etapie producent nie chwali się szczegółami tego, w jaki sposób zamierza produkować alkohol w proszku, tłumacząc to trwającym postępowaniem patentowym. Pozostaje nam przyjąć na słowo, że w produkcie o nazwie Palcohol, który został niedawno zaaprobowany do sprzedaży przez amerykańskie Alcohol and Tobacco Tax and Trade Bureau (TTB), rzeczywiście znajduje się alkohol. Choć w proszku. Wystarczy dodać wody.

Pozostaje nam tylko przypuszczać, że Palcohol korzysta w jakiś sposób cyklodekstryn – węglowodanów, które składają się z ułożonych w cykliczną strukturę jednostek glukozy. Wewnątrz tak zbudowanej cząsteczki można „zamknąć” inne związki chemiczne, w tym alkohol. Cząsteczka cyklodekstryny świetnie rozpuszcza się w wodzie, uwalniając do niej swoją zawartość.

Właściciel marki, który planuje wprowadzić Palcohol do sprzedaży już tej jesieni, chwali się tym, że jego produkt dostępny będzie początkowo w aż sześciu odmianach. Dwie podstawowe, które skierowane są raczej do miłośników mocniejszych trunków, to wódka i rum. W proszku. Pozostałe cztery to Cosmopolitan, Mojito, Powderita i Lemon Drop, czyli sproszkowany alkohol zmieszany z cukrem i dodatkami smakowymi, by stworzyć odpowiednik popularnych drinków, który mieści się w saszetce.

Czy takie rozwiązanie przyjmie się na rynku? Trudno powiedzieć. W końcu najpopularniejsza, i najczęściej nadużywana, substancja psychoaktywna na świecie, w ciągu wieków, obrosła całym szeregiem rytuałów, z których chyba wszystkie odnoszą się w jakiś sposób do jej płynnej formy. Ale można też bezpiecznie założyć, że bardzo dużo osób będzie chciało przynajmniej spróbować wygodniejszej, bo sproszkowanej, formy tej używki.

Zdjęcie: Flickr/warcuy

podobne treści