ciekawostkinauka

Amerykańscy naukowcy opracowali test, który przewidzi wystąpienie choroby Alzheimera

Badacze zza oceanu chcą pomóc lekarzom w szybkim diagnozowaniu choroby Alzheimera. Naukowcy z Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie opracowali test umożliwiający skuteczne wykrywanie tego schorzenia na trzy lata przed jego faktycznym wystąpieniem.

Jak ma to wyglądać w praktyce? Pobieżny opis działania i ewolucji nowej metody opublikowano dwa dni temu na łamach serwisu Nature Medicine. Zgodnie z zawartymi w nim informacjami, test umożliwia łatwą identyfikację obecnych w osoczu krwi metabolitów lipidów, których poziom wskazuje czy obiekt badania znajduje się w grupie osób zagrożonych wystąpieniem choroby. Świeżo opracowana metoda metoda ma być pierwszą, która będzie pozwalać na tak precyzyjne określenie prawdopodobieństwa zapadnięcia na chorobę Alzheimera.

W początkowym etapie opracowywania testu, Amerykanie przyjrzeli się grupie 525 niewykazujących objawów choroby osób powyżej 70 roku życia. Osoby te zostały poddane regularnym, corocznym badaniom pamięci, sprawności umysłowej i krwi, które dały naukowcom odpowiedź na garść nurtujących ich pytań związanych z wczesnym kształtowaniem się schorzenia. Uzyskane w ten sposób dane okazały się wystarczające do zidentyfikowania 10 substancji, których poziom był zauważalnie niższy w osoczu osób zagrożonych lub już dotkniętych działaniem choroby.

W dalszej fazie testów, naukowcy wykorzystali zdobytą wiedzę do próby przewidzenia, które z badanych przez nich osób mogą zachorować na Alzheimera w ciągu najbliższych trzech lat. Ich metoda, oparta na analizie pobranej krwi, okazała się skuteczna w 96% przypadków.

Kolejnym celem badaczy jest udoskonalenie testu tak, aby z jego pomocą lekarze byli w stanie przewidzieć wystąpienie choroby z 10 lub nawet 20-letnim wyprzedzeniem. Niestety, nie zmienia to faktu, że na razie próżno wysłuchiwać wieści na temat metod jej uniwersalnie skutecznego leczenia. Poniżej krótka wypowiedź szefa zespołu odpowiedzialnego za stworzenie testu:

Źródło tekstu: Nature Medicine via Gizmodo.com

podobne treści