naukaWiadomości promowanewynalazki

Amerykańscy naukowcy zbudowali diodę LED o grubości 3 atomów

Choć już dziś bardzo cienkie diody LED pozwalają producentom elektroniki użytkowej budować bardzo cienkie urządzenia, naukowcom z University of Washington udało się stworzyć najcieńsze diody na świecie. I jest to rekord, którego w najbliższym czasie nie pobije nikt – zgodnie z dzisiejszym stanem wiedzy po prostu nie można zbudować diody LED o grubości mniejszej niż 3 atomy.

A właśnie tyle mierzy sobie dioda skonstruowana przez amerykańskich naukowców. Pomimo tego, że ich dioda LED jest 10 tysięcy razy cieńsza niż ludzki włos, nadal emituje światło, które może być mierzone przy pomocy standardowych urządzeń pomiarowych. Dodatkowo dioda, wykonana poprzez nałożenie warstwy diselenku wolframu, najcieńszego znanego półprzewodnika, na bazę wykonaną z tlenku krzemu, jest wytrzymała i elastyczna.

Nie oznacza to jeszcze, że tego typu diody szybko znajdą się w naszych monitorach (choć nie jest to wykluczone) – naukowcy wiążą z nimi dużo bardziej ambitne plany. Według twórców ich dzieło otwiera drogę do nowej gałęzi elektroniki, w której dane przesyłane i przetwarzane byłyby w postacie sygnałów optycznych, a nie elektrycznych. Umożliwiłoby to bardzo szybki przesył danych przy znacznie mniejszym zużyciu energii.

Zdjęcie: University of Washington

podobne treści