wynalazki

Amerykańscy Marines eksperymentują z drukowaniem baraków

Od jakiegoś czasu na całym świecie trwają eksperymenty z drukowaniem budynków. Potencjał tej technologii zauważyli też inżynierowie amerykańskiego korpusu Marines, którzy postanowili w ten sposób wznieść baraki.

Efektem tego eksperymentu jest budynek o powierzchni około 46 metrów kwadratowych. Jego wydrukowanie za pomocą specjalnej drukarki pracującej z betonem zajęło amerykańskim wojskowym jedynie 40 godzin. Według Marine Corps to pierwsze na świecie betonowe baraki, które zbudowane zostały za pomocą technologii druku 3D. Czas budowy można byłoby skrócić, według Marines nawet do 24 godzin.

Potencjalna oszczędność czasu wynika to z faktu, że był to pierwszy eksperyment Marines w tym zakresie, w związku z czym był on bardzo dokładnie monitorowany. W bardziej polowych warunkach, jeśli USMC zdecydowałoby się dalej rozwijać tą technologię, drukowanie baraków byłoby szybsze.

A zachęt do jej rozwijania jest sporo. Głównie są to oszczędności zasobów, ponieważ porównywalny budynek koszar wznoszony byłby dziś z drewna przez 10 żołnierzy w ciągu trzech dni.

„W prawdziwych lub symulowanych warunkach bojowych nie chcemy, aby Marines machali młotkami i układali parkiety. Posiadanie drukarki, która na żądanie może drukować betonem, jest wielką przewagą dla Marines,” zapewnia kapitan Matthew Friedell, dyrektor ds. projektów w Marine Corps Systems Command.

Zdjęcie: USMC

podobne treści