biznesnewssprzęt

Amerykańscy giganci żądają zmian w prawie patentowym

Wygląda na to, że nie tylko my jesteśmy już zmęczeni nawałem sporów patentowych między najróżniejszymi gigantami szeroko pojętego świata technologii. Kilka firm, w tym Google, Zynga i Facebook, wystosowało oficjalny wniosek do federalnego sądu apelacyjnego o zaprzestanie przyznawania patentów o mało precyzyjnej naturze.

Dokument – podpisany m.in. przez firmy Inuit, Dell, Red Hata, Homeaway i Rackspace – zawiera kilka rad do urzędów zajmujących się przyznawaniem tego rodzaju uprawnień. Jego treść odnosi się specyficznie do sprawy między bankiem CLS i Alice Corp, która dotyczyła kilku pomniejszych patentów, ale zawiera też garść przemyśleń związanych z działaniem procedury przyznawania patentów w ogóle. Według autorów dokumentu – sformułowania takie jak „poprzez Internet” lub „na komputerze” nie powinny wystarczyć do przekształcenia oczywistego pomysłu w regulowany prawem patent. Zdaniem sygnatariuszy wniosku obecna praktyka prowadzi do ograniczenia ilości prawdziwie innowacyjnych idei. No i cóż – trudno nie przyznać im racji. W końcu i my wałkujemy ten temat już od naprawdę dawna.

Czy wniosek – podpisany m.in. przez największe tuzy świata technologii (o ironio, zabrakło wśród nich Apple) – ma szansę na odbicie się szerszym echem wśród amerykańskich urzędników? Może. Powinniśmy mieć na to najszczerszą nadzieję – jeśli nie giganci, to już chyba nikt.

Pozostało nam tylko poczekać.

[AllThingsD]

podobne treści