krótka piłkasprzęt

AMD pozwane za kłamstwo dot. liczby rdzeni w swoich procesorach

Naginanie rzeczywistości przy promowaniu swoich produktów nie jest dziś żadnym wyjątkiem ani novum, ale i ono bardzo wyraźne granice. Przekonała się o tym znana, amerykańska firma AMD oskarżona i w końcu pozwana za kłamstwo dotyczące liczby rdzeni w procesorach opartych na architekturze “Bulldozer”.

Zgodnie z zarzutami pod adresem producenta, twierdził on w reklamach, że wspomniane procesory posiadają aż 8 rdzeni, podczas gdy w rzeczywistości było ich dokładnie połowę mniej. Skąd całe zamieszanie? Ano stąd, że każdy pojedynczy rdzeń układu mógł działać tylko w parze z innym, osobnym rdzeniem, scalając się w pełni funkcjonalny moduł. Oddzielnie były ledwie połową prawdziwego rdzenia. To zaś oznacza, że materiały promocyjne były po prostu fałszywe, bowiem sugerowały, że procesory posiadają dwa razy więcej rdzeni niż w praktyce.

Choć rzecznicy firmy nie odnieśli się dotąd do tak sformułowanego zarzutu, warto zauważyć, że już teraz rozpoczęła ona proces odchodzenia od tego designu i przenoszenia się na nową architekturę „Zen”. Ta, podobnie jak chipy Intela, umożliwia wykorzystanie technologii SMT (Simultaneous Multithreading) i pozwoli na eliminację wszelkich niejasności związanych z rzeczywistą liczbą rdzeni (kosztem nieznacznego zwiększenia rozmiarów układu).

Zabezpieczenie się na przyszłość nie uchroni jednak AMD przed zmierzeniem się z konsekwencjami swoich dawnych błędów. Oczywiście, nie należy spodziewać, że decydenci zakończą swą przygodę z firmą w więzieniu – nie jest to sprawa aż tak dużej wagi – ale wszystko wskazuje na to, że powinni oni przygotować się do sygnowania tłustego czeku w ramach ugody z powodami. Kara to jak najbardziej zasłużona.

Źródło: Engadget.com

podobne treści