newstablety

Alternatywy dla iPada: główni konkurenci

Poza iPadem istnieją (lub niebawem się ukażą) inne urządzenia, które
równie dobrze (lub nawet lepiej), poradzą sobie z zadaniami stawianymi
przed tabletem firmy Apple. Oto jego najwięksi konkurenci:

Apple iPad

Aby zestawienie było jak najbardziej rzetelne, jeszcze przypomnimy wam z czego zbudowany jest iPad, co można z nim zrobić, a czego nie. Zaczynamy.

iPad to tablet z 9,7-calowym wyświetlaczem LCD (o rozdzielczości 1024×768), systemem operacyjnym iPhone OS 3.2, 1GHz procesorem APPLE ARM A4, oraz (w zależności od modelu) dysk flash o pojemności 16, 32 lub 64 gigabajty. Można także wybrać model z Wi-Fi lub 3G. Przedział cenowy to 500-830 dolarów.

Wraz z iPadem otrzymujemy dostęp do App Store, a co za tym idzie dostęp do cały czas wzrastającej ilości aplikacji (w tym gier) zaprojektowanych w jakości HD, specjalnie na tablet z logiem Jabłuszka. iPad to również ponad 10 godzin pracy bez konieczności ładowania akumulatora oraz miesiąc działania w trybie czuwania.

Brzmi nieźle! Jednak brak wbudowanego aparatu, portów USB, obsługi technologii Flash, nienajlepszej klawiatury oraz wielozadaniowości powoduje, że emocje szybko stygną.

Jak sami widzicie, nie ma róży bez ognia. Poniżej przedstawiam siedem urządzeń: netbooki, smartbooki oraz czytniki eKsiążek, które mogą w nadchodzącym czasie zagrozić pozycji iPada.

iPad Alternatives: The Main Contenders

Notion Ink Adam – tablet z Androidem

Tablet firmy Notion Ink ma ładną, czarną obudowę oraz imponujące wnętrzności. Z samym Androidem na pokładzie, procesorem graficznym Tegra 2 i 16-godzinną pracą bez konieczności ładowania akumulatora zostawia w tyle iPada. Lecz to nie wszystko! 10-calowy ekran umożliwiający wyświetlanie grafiki w jakości 1080p, 3MPx obrotowa kamerka, jeden port HDMI i trzy USB oraz obsługiwanie Adobe Flash powoduje, że nie sposób przejść obok Adama obojętnie.

Tajna broń: Rewolucyjny wyświetlacz „Pixel Qi”. Jest to podświetlany ekran LCD, który w zależności od potrzeb można przełączyć w tryb pasujący do, dla przykładu, przeglądania stron internetowych lub w tryb monochromatyczny , który nie dosyć że ułatwia czytanie eKsiążek, to jeszcze pozwala na pracę przez (uwaga!) 160 godzin.

Pięta Achillesowa: Niewiele o nim wiemy. Poza krótkim filmikiem, który wyciekł do sieci, nie mieliśmy okazji zobaczyć go w akcji.

iPad Alternatives: The Main Contenders

Dell Mini 5 – kolejny tablet z Androidem

Dell Mini 5 jest najmniejszym przedstawianym tabletem, co wcale nie jest jego minusem. Dzięki pięciocalowemu wyświetlaczowi LCD, Mini jest zaiste kieszonkowym tabletem. Po maską ma 1GHz procesor Snapdragon, łączność ze światem za pomocą Wi-Fi, 3G oraz Bluetootha. Dwie cechy które go wyróżniają to: 5MPx aparat oraz możliwość wykonywania rozmów telefonicznych. Dell nie ujawnił jeszcze jego ceny ani planowanej daty premiery.

Tajna broń: Karta SIM. Jeśli zastanawiałeś się, jak wyglądałoby idealne połączenie tabletu i telefonu, to znasz już odpowiedź.

Pięta Achillesowa: Rozmiar. Pięciocalowy ekran Mini 5 jest jednak za mały, aby w pełni cieszyć się wyświetlanym obrazem. Jednocześnie jest odrobinę zbyt duży jak na telefon komórkowy (no chyba, że jesteś fanem komórek sprzed 10 lat).

iPad Alternatives: The Main Contenders

HP Slate – tablet z Windows 7

HP chyba postanowiło być oryginalne i nie wybrać Androida (tak jak zrobiła większość konkurencji) na system operacyjny do swojego tabletu. HP położyło nacisk na możliwość obsługi Adobe Flash oraz sensowną cenę – wstępnie Slate ma kosztować 540 dolarów czyli tyle co najtańszy model iPada.

Tajna broń: głównym punktem kampanii marketingowej firmy HP jest pokazanie, jak dobrze ich tablet będzie sobie radzić z obsługą Flasha. Dodatkowo Slate zapowiadany jest jako tablet z większą mocą obliczeniową niż jego konkurenci.

Pięta Achillesowa: System operacyjny. Dlaczego Windows 7 miałby radzić sobie lepiej działając na tablecie, niż robi to w laptopach? Nie jestem pewien czy HP oby na pewno wybrało odpowiedni OS Microsoftu.

iPad Alternatives: The Main Contenders

Smartbook od Lenovo z systemem Skylight

Ciężko coś napisać o smartbookach z racji, że nie do końca wiadomo czym one tak na prawdę są. Skylight ma bardzo cienką obudowę i wnętrzności zaawansowanego technologicznie smartphona. Można go opisać jako tablet z (fizyczną) klawiaturą, Wi-Fi i możliwością pracowania w 3G (w Stanach Zjednoczonych jedynie u operatora AT&T). Jego system operacyjny jest przyjemny w obsłudze, a Lenovo dodatkowo zainstalowało w nim różne „sieciowe aplikacje”.

Tajna broń: Klawiatura. Jeśli smartbooki odniosą sukces, to dlatego że ludziom zbrzydnie pisanie palcem po ekranie.

Pięta Achillesowa: Aplikacje. Inne urządzenia mają Androida, App Store lub Windowsa – smartbook firmy Lenovo posiada system, o którego ewentualnych aplikacjach nic nie wiadomo.

iPad Alternatives: The Main Contenders

Acer Aspire One 532g – netbook

Oto pierwszy netbook w naszym zestawieniu. Acer Aspire One 532g jest wyposażony w najsilniejszy procesor Intela przeznaczony dla netbooków – Aton N450 oraz nowej generacji Nvidia Ion z technologią Nvidia Optimus. Oznacza to, że będzie to najmocniejszy netbook na rynku, bardziej wydajny niż jakikolwiek tablet.

Tajna broń: Technologia Nvidia Ion 2/Optimus zmieni opinię wielu ludzi na temat tego, co potrafią, a czego nie potrafią netbooki. Możliwość 10 godzin pracy bez wpinania do kontaktu, odtwarzanie filmów w HD oraz granie w World of Warcraft robi wrażenie.

Pięta Achillesowa: One 532g może być świetnym netbookiem. Netbookiem, a nie tabletem. To wiele zmienia.

iPad Alternatives: The Main Contenders

Kindle – czytnik eKsiążek

Kindle jest dziadkiem wszystkich czytników e-Książek, lecz mimo że jest odrobinę stary to nadal pozostaje jary. Dzięki użyciu technologii elektronicznego papieru, wyświetlany obraz jest ostry i przyjemny dla oczu. Do tego kosztuje 260 dolarów (połowę najtańszego iPada) i pozwala czytać cyfrowe książki przez tydzień bez konieczności ładowania akumulatora.

Tajna broń: Odmienność. Zwyczajny, czarno-biały Kindle znalazł już rzeszę swoich fanów za oceanem (i nie tylko). Czytnik firmy Amazon świetnie potwierdza, że proste rozwiązania są najlepsze.

Pięta Achillesowa: Brak nowych aplikacji. Pomimo upublicznienia przez Amazon SDK, nadal pozostaje on głównie… czytnikiem eKsiążek.

iPad Alternatives: The Main Contenders

Spring Design Alex – czytnik eKsiążek

Alex firmy Spring Design posiada dwa ekrany: pierwszy z technologią elektronicznego papieru, drugi – LCD. Co ciekawe, można odpalić na nim aplikacje napisane na Androida, jednak zainstalowanie ich jest już dużo trudniejsze ze względu na brak dostępu do Android Marketplace.

Tajna broń: Przeglądarka. Pozwala ona na „przepchnięcie” przeglądanej treści z ekranu LCD na większy powyżej. Oznacza to dużo mniej zmęczone oczy podczas oglądania stron internetowych.

Pięta Achillesowa: Cena tego urządzenia jest wzięta z sufitu. Nie wyobrażam sobie wydania 400 dolarów na czytnik eKsiążek, nieważne jak dobry by nie był.

podobne treści

 • woziniaka

  Droga redakcjo. Nie obraźcie się ale jak piszecie o konkurencji dla tabletu Appla to pokażcie konkurencyjne tablety a nie wszystko co się da. To tak jakby pisać o konkurencji dla kombajnu zetor wymieniając pługi śnieżne, ciągniki siodłowe i rodzinne mini vany.

 • Michał Szabłowski

  Drogi Czytelniku. Pierwsze trzy urządzenia w powyższym zestawieniu są tabletami, pozostałe stanowią alternatywę dla nich (co zaznaczyłem w tytule posta).

 • groovemanager

  Dobre komentarze ;)

 • max

  @Michal Szablowski: dlaczego zabraklo zatem MacBook Air?