bizneskrótka piłka

Aktualizacja do Windowsa 10 za darmo także dla piratów

Postępująca fragmentaryzacja systemu to rzecz spędzająca sen z powiek najpoważniejszych decydentów Microsoftu. Ich dojmujące pragnienie scalenia platformy jest na tyle duże, że zamierzają udostępnić bezpłatny update do Windowsa 10 także posiadaczom… pirackich wersji OS-u.

Taką informację przekazał Reutersowi jeden z dyrektorów działu ds. systemów operacyjnych, Terry Myerson. Według jego deklaracji, firma dokona upgrade’u „każdego z zakwalifikowanych komputerów z legalną lub nielegalną wersją Windowsa”. Mimo, że przedstawiciel MS nie ujawnił o jakiej „kwalifikacji” mowa, wydaje się, że będzie ona dotyczyć głównie kryteriów sprzętowych, a więc tego czy dany PC-et udźwignie obciążenia systemu.

Zgodnie z relacją Myersona, decyzja Microsoftu ma być podyktowana chęcią poprawy sytuacji w Chinach i przekonania tamtejszych użytkowników do przesiadki na nowsze edycje OS-u. Z badań analityków wynika, że aż 75% komputerów w Państwie Środka bazuje na pirackich odsłonach Windowsa, co oznacza, że planowana unifikacja zakończyłaby się w nim kompletnym fiaskiem.

Mimo wyraźnej koncentracji na ujednoliceniu rynku chińskiego, darmowy update ma też trafić na pokłady PC-tów piratów z całego świata. Nie dalej jak wczoraj, o tym, że dotrze on do posiadaczy nielegalnych Windowsów z Polski pisał Dawid Kosiński ze Spider’s Web, a wieczorem informację tę potwierdził popularny serwis The Verge. Z zamieszczonego przezeń oświadczenia Microsoftu wynika, że firma wierzy, iż „użytkownicy z czasem zdadzą sobie sprawę z wartości legalnych edycji systemu”. Wówczas zamierza zrobić wszystko, by zapewnić im dostęp do oryginalnego oprogramowania jej produkcji.

Według najnowszych relacji mediów, bezpłatna aktualizacja do Windowsa 10 trafi na pokłady pierwszych komputerów już latem tego roku. Teraz wiemy już, że nie trzeba będzie nawet legalnej kopii którejś z poprzednich edycji OS-u.

Źródło: Gizmodo.com

podobne treści