biznes

Akcjonariusze Tesli zagłosują nad odwołaniem Muska

Od 2004 roku prezesem rady nadzorczej Tesli Inc. jest Elon Musk. Cztery lata później został on też prezesem firmy. Teraz jeden z udziałowców firmy wzywa do tego, by odwołać Muska z tego pierwszego stanowiska.

Jednak nie chodzi wcale o problemy z produkcją Modelu 3 czy o to, że firma nadal nie zarabia. Przynajmniej nie oficjalnie. Jing Zhao, jeden z akcjonariuszy firmy, tłumaczy w swoim wniosku o odwołanie Muska, że struktura kierownicza w firmie, polegająca na połączeniu stanowisk prezesa szefa nadzorczej i prezesa, może być dobrym rozwiązaniem na wczesnym etapie działalności, jednak obecnie, z uwagi na szybki rozwój branży technologicznej, coraz trudniej jest nadzorować działalność i kierownictwo. Dlatego stanowiska te powinny pełnić dwie różne osoby. Zwłaszcza, że Musk jest dodatkowo zaangażowany w SpaceX i SolarCity.

Rada nadzorcza Tesli jest przeciwko rozdzieleniu tych stanowisk argumentując, że sukces Tesli nie byłby możliwy, gdyby Musk nie łączył obu stanowisk, ale zaproponowała głosowanie w tej sprawie. Ma się ono odbyć w trakcie czerwcowego walnego zebrania akcjonariuszy.

Zdjęcie: Flickr/samferdselsdepartementet

podobne treści