biznesportale społecznościowe

Akcjonariusze pozywają Facebooka

Wygląda na to, że kłopoty Facebooka dopiero się zaczynają. Do śledztwa komisji kontroli giełd i postępowania prokuratorskiego przeciwko Morgan Stanley można już dodać proces jaki wytaczają akcjonariusze, którzy czują się pokrzywdzeni przebiegiem debiutu giełdowego Facebooka.

Pozwani zostali właściwie wszyscy, którzy mieli wpływ na całą sprawę czyli Morgan Stanley, Goldman Sachs, JPMorgan Chase & Co., Facebook Inc., Mark Zuckerberg, CFO Facebooka David Ebersman oraz banki Bank of America Corp i Barclays Plc.

Strona powodowa twierdzi, że na skutek działań wyżej wymienionych instytucji i osób straciła łącznie ponad 2,5 miliarda dolarów. “Faktem jest, że podczas debiutu Facebook doświadczał znaczącego i przedłużającego się zmniejszenia przychodów,” co w rezultacie doprowadzić miało do zmniejszenia przewidywanych zysków za drugi kwartał tego roku jak i za cały rok 2012. Obniżone przewidywania przedstawione zostały jedynie wybranym inwestorom. Poszkodowani żadają zadośćuczynienia.

„Główni zainteresowani podczas procesu wprowadzania akcji na giełdę zmienili swoje szacunki i nie powiedzieli o tym wszystkim,” powiedział Samuel Rudman, partner w Robbins Geller Rudman & Dowd, kancelarii prawnej, która składa pozew. „Nie wydaje mi się, żeby jakikolwiek inwestor zainteresowany Facebookiem nie chciałby poznać tych informacji.”

Rzecznik prasowy Facebooka, Andrew Noyes, ma na ten temat tyle do powiedzenia: „Wierzymy, że pozew jest bezpodstawny i będziemy się energicznie bronić.”

To tyle jeśli chodzi o miesiąc miodowy Zuck.

[Bloomberg, Reuters]

podobne treści