portale społecznościoweWiadomość główna

Akcje Facebooka spadły poniżej 20 dolarów

Facebook jako spółka notowana na nowojorskiej giełdzie radzi sobie, delikatnie mówiąc, średnio. Najpierw problemy techniczne związane z samym debiutem, później kontrowersje wokół budowania księgi popytu. I choć po początkowych spadkach Facebook zaczął powoli odrabiać straty, dzisiejszy dzień był prawdziwym ciosem dla wszystkich, którzy liczyli na zarobek na ich akcjach.

Dziś rano, w ciągu pierwszych 10 minut złożono zlecenia sprzedaży 22 milionów akcji Facebooka. W ciągu następnych dziewięćdziesięciu minut liczba ta wzrosła do 78 milionów. W rezultacie cena akcji Facebook Inc. spadła o 7% osiągając rekordowo niski poziom 19.69 dolara. Cóż takiego stało się akurat dzisiaj, że tak dużo osób poczuło wewnętrzną potrzebę sprzedaży akcji portalu społecznościowego?

Podczas debiutu Facebooka zastrzeżono, że pewną częścią akcji nie będzie można handlować na giełdzie, przez określony czas. Miało to zapobiec zalaniu rynku przez zbyt dużą ilość akcji. akie zastrzeżenia stosowane są dość często i z reguły właściciele muszą wstrzymać się ze sprzedażą przez okres od 90 do 180 dni. I właśnie dzisiaj kończył się okres, w którym tzw. „insiderzy”, czyli osoby, którym na przykład Zuckerberg zapłacił za coś akcjami Facebooka, mogli spieniężyć swoje papiery wartościowe.

W związku z czym na rynku pojawiły się dziś dodatkowe 270 miliony akcji portalu społecznościowego a prawie 1/3 z nich od razu zmieniła właściciela. Nie jest więc aż tak źle jakby mogło wydawać się na początku – nie jest to początek ucieczki „insiderów” z firmy, raczej spóźniona wypłata środków. Nie zmienia to faktu, że tak ogromna ilość zleceń sprzedaży spowodowała gwałtowny spadek ceny.

Nie jest to ostatni spadek, na który przygotować się muszą inwestorzy zainteresowani Facebookiem. W ciągu najbliższych 9 miesięcy na parkiet trafi jeszcze 1,8 miliarda akcji spółki. Wszystkie na podstawie tego samego mechanizmu. Ale największego spadku spodziewać można się w połowie listopada, kiedy to pracownicy Facebooka będą mogli sprzedać akcje, które mają dopiero otrzymać.

[CNN]

podobne treści