naukanewsWiadomość główna

AI Google wygrało pierwsze starcie z arcymistrzem Go

W Korei Południowej rozpoczął się historyczny mecz Go pomiędzy Lee Sedolem, jednym z najbardziej utytułowanych na świecie mistrzów Go, a sztuczną inteligencją o nazwie AlphaGo, opracowaną przez należące do Google DeepMind. Stawką jest milion dolarów (i los ludzkości). Na razie wygrywa AlphaGo.

Wzmianka o losie ludzkości jest oczywiście żartem, ale biorąc pod uwagę, że Go jest znacznie bardziej skomplikowane niż szachy, a ilość możliwych ruchów oraz ich implikacji jest tak duża, że metoda polegająca na analizie konsekwencji każdego ruchu i wybrania najbardziej optymalnej nie jest możliwa do wykonania, można zacząć się zastanawiać, czy przypadkiem nie jesteśmy świadkami kolejnego kroku, w kierunku stworzenia oprogramowania, które potrafi zaplanować i wykonać własną, bardzo skomplikowaną strategię. Sam fakt, że komputer może stawać do walki ze światowej klasy mistrzem tej gry strategicznej, mówi wiele o postępach, jakie w DeepMind poczyniono w zakresie sztucznej inteligencji. I może to spotkanie wygrać – pierwszy z pięciu zaplanowanych meczy zakończył się zwycięstwem AlphaGo po 186 ruchach.

„Jestem bardzo zaskoczony. Nie spodziewałem się, że przegram. Nie wyobrażałem sobie też, że AlphaGo będzie grało w tak perfekcyjny sposób,” stwierdził Lee Sedol po pierwszej rozgrywce. „Chciałbym wyrazić moje najgłębsze wyrazy szacunku dla zespołu DeepMind za stworzenie tak niezwykłego programu jak AlphaGo. Jestem bardzo zaskoczony ich wynikiem ich pracy. Ale rozgrywka mi się podobała i nie mogę się doczekać kolejnego starcia.”

Kolejne spotkanie już dziś (właściwie jutro, ponieważ transmisja na żywo z Korei Południowej odbywa się nad ranem naszego czasu), możecie sami śledzić te zmagania na żywo za pośrednictwem YouTube. Całe spotkanie zakończy się 15 marca.

podobne treści