wtf

Agencja szpiegowska przekazuje NASA dwa „niepotrzebne” teleskopy, lepsze niż teleskop Hubble’a


Możliwe, że nigdy nie słyszeliście o amerykańskiej agencji o nazwie National Reconnaissance Office. Jednym z ciekawych faktów, które jej dotyczą, jest to, że posiada, a właściwie posiadała ona, dwa teleskopy szpiegowskie potężniejsze niż teleskop Hubble’a. Ale już ich nie używa. Dlatego oba zostaną przekazane NASA, żeby wykorzystać je do badań naukowych.

Teleskopy NRO-1 i NRO-2 znajdują się obecnie w magazynie na północy stanu Nowy Jork. Średnica ich zwierciadeł jest dokładnie taka sama jak zwierciadła na pokładzie teleskopu Hubble’a, ale, w przeciwieństwie do niego, wyposażone są w dodatkowe lustra, dzięki którym teleskopy te mają 100 razy większą rozdzielczość.

Naukowcy są oczywiście podekscytowani możliwościami jakie stwarzają dwa teleskopy, które można by wykorzystać do badania ciemnej energii i jej wpływu na rozszerzanie się wszechświata:

Astronomowie zabiegali o środki do zbadania ciemnej energii od czasu, gdy obserwacje wybuchających supernowych wskazały na to, że wszechświat przyśpiesza podczas rozszerzania się; odkrycie to zapewniło dr. Reissowi i dwóm innym amerykańskim astronomom nagrodę Nobla. Naukowcy twierdzą, że los wszechświata, tak jak i podstawy fizyki, zależą od ciemnej energii.

Ale zanim badania się rozpoczną naukowców czeka jeszcze wiele pracy. Aktualnie nie ma żadnych pieniędzy ani żadnego inżyniera, który pracowałby nad wyniesieniem tych teleskopów na orbitę. Dodatkowo brakuje im instrumentów potrzebnych w misji naukowej. Wyekwipowanie ich i wyniesienie na orbitę zajmie, wg. szacunków NASA, około ośmiu lat.

Biorąc to pod uwagę, na chwilę obecną najbardziej interesujące jest pytanie dlaczego dwa teleskopy szpiegowskie, które „nie są już potrzebne”, znajdują się w częściach w magazynie? Jak były wykorzystywane (jeśli w ogóle)? I gdzie znajdują się ich następcy?

[NYT, Washington Post]

podobne treści